חובה להשתמש בפונטים קנויים בפרסום עסקים!

האם ישנו הבדל בין שימוש בפונטים חינמיים לפונטים בתשלום עם רישיון?

לפני שאתם משתמשים בפונטים חינמיים שמצאתם באופן אקראי (או לא) ברשת, כדאי לכם ללמוד מעט על העניין. בימינו אפשר לתבוע על כל דבר כמעט, כולל על שימוש בפונטים בהם אינכם רשאים להשתמש. אם אתם מעוניינים לחסוך כסף יקר על תביעה כזו, פעלו בחוכמה ואל תשתמשו בפונטים שיש לכם ספק כלשהו לגביהם, או שהמקור בו מצאתם אותם נראה לכם מעט מפוקפק.

בוודאי שאתם מעוניינים להשתמש בפונטים שהם לא רק קריאים וברורים, אלא גם מעוצבים היטב, באלגנטיות ובהתאם לצרכים העיצוביים של האתר שלכם. אנו חיים בעידן האינטרנט, עידן בו אתרי אינטרנט מותאמים גם לטלפונים ניידים ולמסכים קטנים שאינם מציגים תמונות גדולות מדי באופן מיטבי. על כן בעלי אתרים משתמשים בגרפיקה המיועדת למחשבים שולחניים גם עבור טלפונים ניידים, מה שמייצר עמודי אינטרנט שנראים משעממים ולא מעוצבים. במקרה כמו זו, שימוש בפונט מעוצב ובעל רישיון יעשה הבדל משמעותי.

פונטים לשימוש אישי ופונטים לשימוש מסחרי – האם יש הבדל?

חלק משמעותי מהפונטים שניתן להוריד בחינם מהרשת אלו פונטים בהם ניתן להשתמש באופן אישי ולא מסחרי; מדובר בפונטים שהשימוש בהם מותר כל עוד הוא אינו למטרות רווח.

מעוניינים להשתמש בפונט המיועד לעבודות עבור לקוחות (עיצוב לוגו, פלאייר, כרטיס ביקור וכו')? מדובר בעבודות למטרת רווח ולכן עליכם לוודא שהפונט בו אתם משתמשים הוא בעל רישיון חוקי ותקף. עם פונטים אלו תוכלו לבצע פרויקטים שונים מבלי לחשוש שאתם עוברים על החוק. כל עוד נעשה רווח מהשימוש בפונט כלשהו, הרי שהדבר חייב להתבצע תחת רישיון.

רצוי להימנע מפונטים שמיועדים לשימוש אישי, גם כאשר מדובר בשימוש שאינו למטרות רווח. זה נכון שהנושא עשוי להיות מבלבל, אך שימוש בפונט אישי למטרות של רווח עלול להסתיים בתביעה ובנזק כספי משמעותי. כבר הורדתם והשתמשתם בעבר בפונטים חינמיים? כדאי שתסירו אותם. תוכלו למצוא ברשת חומרים מסייעים במחיקות פונטים שאינם מתאימים משפטית.

אתרי פונטים בעברית חינם לשימוש מסחרי חוקי

ישנם אתרים המציעים פונטים עבריים להורדה בחינם, ובנוסף מאפשרים לבצע בהם עבודות לשימוש מסחרי. על אף שישנן לעיתים אפשרויות לשימוש מסחרי בפונטים מסוימים, עשויים להיות תנאי שימוש ורישיון שונים. יש לבדוק את הרישיון ואת תנאי השימוש עבור כל פונטים בהם ברצונכם להשתמש.

ישנם אתרים של פונטים חינמיים המאפשרים להוריד ולהשתמש בפונטים ללא הגבלה, בעוד אתרים אחרים מחייבים לתת קרדיט ליוצרי הפונט או לאתר שממנו הורדתם אותו. נדגיש כאן חזור והדגש שיש לבדוק בכל אתר פונטים את זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפונטים שהוא מציע.

זוהי משימה מאתגרת למדי (שלא לומר, קשה) למצוא אתרי אינטרנט המציעים פונטים חינמיים לשימוש שאינו אישי. כאשר תרצו לבצע עבודות באופן מקצועי, יהיה עליכם למצוא אתרי פונטים בתשלום.

זכרו: כל שימוש שתעשו בפונטים שתורידו מאתרים אלו הוא על אחריותכם.

 

מילה חשובה נוספת על פונטים קנויים

פונטים בתשלום אינו סיפור זול, שכן קיימים מודלים שונים לרישוי ואין הם מהווים את נחלת הכלל, כאשר מעצבים רבים אינם טורחים להמליץ עליהם ללקוחותיהם.

אם אתם מעוניינים בכל זאת להוסיף טאץ' ייחודי משלכם לטקסטים ולחומרים השיווקיים שלכם, תוכלו לרכוש פונטים לשימוש מסחרי ולהוסיף כך גוון ייחודי.