התרבויות המסתוריות והעתיקות בעולם

בכל רחבי העולם יש תרבויות עתיקות שהשאירו אחריהן מונומנטים אדירים ובאזור הספציפי של מקסיקו אפשר להתרשם מהן מקרוב. אז למה כדאי לצפות בטיול המאורגן ואיזה אימפריות שווה להכיר? קבלו את המדריך המלא

אחת הסיבות הטובות לטוס לחו"ל היא שרידים של תרבויות מסתוריות ועתיקות. למזלנו, הרבה מונומנטים של תרבויות כאלה הצליחו לשרוד את פגעי הזמן ויש גם מקומות בעולם שבהם הם מרוכזים בצורה נוחה ונגישה. זה למשל ניכר במסלולים של טיול מאורגן למקסיקו ועל קצה המזלג אפשר להזכיר את תרבות המאיה והאימפריה האצטקית שעד היום מצליחות לעורר תהיות.

לאזור מקסיקו אפשר להגיע במסגרת טיול מאורגן לכל אורך השנה. ניתן להשתמש בטיול כחוויה משפחתית והבונוס יהיה הצצה מקרוב לתרבויות שחלפו מהעולם.

מה היה עם תרבות המאיה?

תרבות המאיה הייתה חלק מציוויליזציה שהתפתח בקרב קבוצות אתניות של ילידים בני יבשת אמריקה. בני המאיה היו קרובים אחד לשני בלשון ובתרבות, מה שעזר להם ליישב במשך מעל ל-3,000 שנה אזורים נרחבים במרכז אמריקה בכלל ובאזור מקסיקו בפרט. למעשה, בני המאיה הצליחו להתפרש על פני שטח של מעל 400 אלף קילומטרים רבועים.

בני המאיה יצרו את אחת התרבויות המפותחות ביותר באמריקה בתקופה שקדמה לבואם של האירופאים. בין היתר, תרבות המאיה הגיעה לשיאה בין המאה ה-3 ל-9 ולאחר מכן היא החלה לדעוך. בשנים הטובות מנתה תרבות המאיה מעל 14 מיליון תושבים, שזה נתון מדהים בהשוואה למשאבים ביבשת אמריקה ולתקופה שבה מדובר.

רוב המקדשים של תרבות המאיה נבנו במעלה פירמידות והם מהווים מוקד משיכה תיירותי עבור גברים ונשים בגילאים שונים. אם למשל מגיעים לאזור במסגרת טיול מאורגן, אפשר להכיר מקרוב את התרבות העתיקה הזו ולראות מה השפיע עליה. כמו כן, יש אדריכלים ששואבים השראה מהארכיטקטורה של תרבות המאיה ומהאופן שבו הם השתמשו בכלים שעמדו לרשותם.

אין תחליף לאימפריה האצטקית

עוד תרבות שנולדה פחות או יותר באותו אזור והשאירה אחריה רושם היסטורי קשורה לאימפריה האצטקית. זו אימפריה שהתפתחה כתוצאה מברית בין שלוש ערי מדינה ועם הזמן היא הפכה לשליטה הבלעדית באזור מקסיקו של ימינו. מבחינה כרונולוגית, ההתפתחות של האימפריה האצטקית בלטה החל משנת 1428 ועד שכוחותיה הובסו על ידי הכובשים הספרדיים ובעלי הברית המקומיים שלהם.

התרבות של האימפריה האצטקית מעניינת מאוד גם עבור מי שלא בקיא בהיסטוריה או בתרבויות עתיקות. כך למשל מסתבר שהדת של האימפריה הייתה פוליתאיסטית, מה שאומרים שהאצטקים סגדו לפנתיאון מגוון מאוד. בתוך הפנתיאון שלהם היו עשרות אלים והאל הראשי היה אל המלחמה.

לבסוף, צריך לציין שהמונח "האימפריה האצטקית" בכלל לא היה שגור בפי תושבי האימפריה. זהו מושג מודרני יחסית שמחליף את השם המקובל "הברית המשולשת", שמשקף את ההדדיות בין הערים השליטות.