השכרת מספר מונית – האם זה אקט כלכלי משתלם?

עד לפני שנים לא רבות, כאשר היינו שואלים מה הם מסלולי ההשקעה המשתלמים ביותר שיש עבור הכסף שלנו,  היינו מקבלים את הרשימה הבאה: תוכניות חסכון, מטבעות זרים, מניות, נדל"ן וכן רכישת מספר מונית והשכרתו.

 

עם הזמן, חלק מהצעות ירדו מהרשימה. היום איש לא ממליץ להשקיע או לחסוך בתוכנית חסכון, בגלל הריביות הנמוכות, איש גם לא מציע להשקיע במטבעות זרים מאחר וזה לא משתלם מבחינה כלכלית וזה שוק לא יציב, בכל הקשור לנדל"ן, הרי שמדובר בהשקעה טובה אך רק מעטים יכולים באמת להשקיע כסף נזיל ברכישת דירה חדשה לצורך השקעה. מה לגבי מניות? אומנם מדובר על השקעה טובה, אך גם כאן מדובר על שוק לא יציב ויתרה מזו, רק מי שמבין באמת בתחום הזה ויש לו סבלנות, משתלם לו להשקיע בכך.

 

לכן נשארנו עם השכרת מספר מונית בתור השקעה משתלמת. הרעיון הוא פשוט, אנחנו רוכשים מספר מונית, מה שפעם כונה מספר ירוק, לאחר מכן אנחנו מחפשים מי שישכור אותו מאיתנו. הוא ישתמש במספר בתור נהג מונית ואנחנו נוכל להרוויח מכך.

 

כאשר אנחנו מחליטים על השכרת מספר מונית אזי שיש לנו שתי אופציות כיצד להרוויח. אופציה אחת, היא תשלום שנתי קבוע, אופציה אחרת היא דרך תשלום חודשי או תשלום שנקבע בהתאם לרווחים שהשוכר משיג במהלך העבודה. האופציה הראשונה היא בדרך כלל נפוצה ומוכרת יותר, מאחר וכך נקבע מחיר מסוים מוסכם על שני הצדדים מראש.

 

מדוע השכרת מספר מונית זה עסק משתלם

התשובה לכך טמונה גם בעובדה שעצם העסקה היא משתלמת וגם בעצם זה, שאופציות אחרות הן פחות משתלמות או אפשריות, כפי ששמנו לב.

 

ראשית, השכרת מספר מונית זה דבר יציב. כלומר, ברגע שאנחנו משכירים את המספר לנהג מסוים, לתקופת זמן קבועה, אנחנו יודעים שלפחות במשך תקופה זו, אנחנו הרווחנו את מה שרצינו. זה להבדיל, נניח, מהשקעה במניות או מטבעות זרים, שאנחנו יכולים היום להרוויח ומחר להפסיד.

 

שנית, להבדיל מהשקעות אחרות, כאן מדובר על השקעה קבועה במובן הזה, שסביר להניח שכל הזמן יהיה מי שירצה לשכור מאיתנו את המספר. הרי מוניות זה לא דבר שייעלם (להבדיל נניח ממניות של חברה מסוימת, שיכולה להתפרק ולהיעלם מהנוף).

 

שלישית, לא מדובר בהשקעה גדולה, בטח לא ביחס לנדל"ן. מדובר בהשקעה שאנחנו יכולים לעמוד בה, שכן היא לא שונה מהשקעות קטנות אחרות שציינו.

 

ארבע, להבדיל מהשקעה בתוכנית חסכון בה אנחנו נרוויח סכום מאוד קטן בגלל שהריביות הן נמוכות, כאן אנחנו יכולים להחזיר את ההשקעה שלנו ולייצר רווח משמעותי, תוך זמן קצר יחסית.

 

לסיכום, מדובר בהשקעה טובה לעתיד, אם אנחנו מחפשים אפיק נוח, בטוח, שלא צריך להתעסק בו והוא נשאר יציב לאורך זמן.