הסרת שיער באפילציה

הסרת שיער באפילציהג'ינג'יות או בלונדיניות יודעות כי כל הפרסומים להסרת שיער אינם מיועדים להן. הסיבה לכך היא שקרני הליזר אינן קולטות את השיער הבהיר. אז מה בכל זאת הן יכולות לעשות כדי להדביר את השפמפם הזעיר שמעל השפה לתמיד, או להסיר שיער מקו הבקיני? שלא לדבר על פלומת השיער שבצדעי הלחיים. התשובה מאוד פשוטה, ואפילו קצת ותיקה בתחום הקוסמטיקה. קוראים לזה הסרת שיער באפילציה.

אפילציה מהי ולמי היא מתאימה

ההיסטוריה של האפילציה מתחילה במאה ה-19, כאשר רופא העיניים ד"ר צ'ארלס מישל חיפש פתרון לבעיית צמיחת הריסים ההפוכה בקרב המטופלים שלו, הסיבה לכך היתה מאחר וזו גרמה בעקיפין גם למחלות שונות, בהן דלקות עיניים, כאבים ובעיות נוספות. בשנת 1875 ביצע ד"ר מישל ניסוי בעזרת סוללה ושני חוטי חשמל, באמצעותם צרב את זקיק השערה של אותם ריסים פגומים. הצריבה פגעה באספקת הדם אל זקיק השערה, ובכך נפגע פוטנציאל השערה לצמיחה מחודשת.

אפילציה היא אם כן  החדרה של מחט זעירה לזקיק השערה, על ידי חימום הזקיק לשבריר שנייה, זאת כאשר החדרת המחט נעשית עבור כל שערה לחוד. המחט המוחדרת לזקיק השערה מחממת את כלי הדם שמזינים את הזקיק בבסיס השערה, כך שכלי הדם נקרשים ואינם יכולים להזין את השערה יותר. לאחר הצריבה במחט המטפל מושך את השערה ממקומה באמצעות פינצטה. הטיפול מתאים לבעלות כל סוגי העור והשיער, כולל שיער בהיר ועדין.

 

לעומת זאת מי שחולה בסכרת באופן חמור לא יכול להסיר שיער לצמיתות בעזרת אפילציה. הסיבה לכך היא כי במהלך הטיפול נוצרים על עור הגוף בלבד גלדים קטנטנים, באזורים בהם נעשה שימוש במחט. יש לציין כי הגלדים לא נוצרים על עור הפנים. גלדים אלה נושרים אחרי כמה ימים, אך אצל חולי סכרת הפצעים הקטנים לא נקרשים, ונותרים פצעים מדממים. מלבדם של הסכרתיים הטיפול מתאים לכל אחד אחר.

 

עד כמה זה כואב

בסולם של אחד עד עשר תחושת הכאב היא ככל הנראה ברמה של שש או שבע, כי בדומה לטיפול הסרת שיער בלייזר, גם האפילציה לא כואבת מאוד. אומנם נוצרת תחושה בשלב חדירת המחט ונטרול הזקיק, של עקצוץ. אבל הרגישים שבינינו יכולים להשתמש במשחת האלחוש שנקראת "אמלה" הדואגת לנטרל כ-60-70 אחוז מהכאב. עם זאת יצויין, כי בדומה למריטת שיער בשעווה, גם כאן אחרי דקות מספר מתרגלים באופן יחסי לתחושה ולכאב.

 

אחוזי הצלחה של הטיפול

כל זקיק שערה שנדקר על ידי המחט לא אמור לצמוח שוב לעולם. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שגם לאחר שתסיימו את כל הטיפולים ועורכם יהיה חלק כפי שחלמתם, שינויים הורמונליים טבעיים עשויים להביא לצמיחתן של שערות חדשות. אומנם מדובר במקרים נדירים, שיכולים לנבוע לדוגמה מנטילתן של תרופות מסוימות, ולא כתוצאה מהתנהלותו של מחזור צמיחה נורמלי. שיעור ההצלחה של טיפולי אפילציה הינו כ-95%, ונחשב לגבוה בהשוואה לשיטות אחרות של הסרת שיער.

 

 כמו כן אין צורך להמתין מספר שבועות עד הטיפול הבא, להבדיל מטיפול הסרת שיער בלייזר, מכיוון שהטיפול עצמו קצר ומכסה רק שטח קטן בכל פעם. ולכן כעבור יומיים או שלושה תוכלו לשוב ולעבור טיפול נוסף בשיטה זו. כמו כן, אם ברצונכם לטפל בשערות בודדות או בשטחים קטנים, היו בטוחים ששיטה זו מושלמת עבורכם וכי לא תפספסו את הזקיק שאתם רוצים להשמיד. אולם כאן בדיוק גם הבעיה, כי שיטה זו פחות מתאימה לטיפול בשטחים נרחבים מאחר ומטפלים בכל שערה בנפרד.