תופעת אחרי הקורונה – עלייה בדרישה להנדסאים במשק

נגיף קורונה הביא לחיינו את אחד מן המשברים הממשיים שידע המשק, המקומי והגלובלי כאחד. הצורך לשמור על ריחוק חברתי הביא לעצירה כמעט מוחלטת של כל הפעילות העסקית העולמית וכך גם בישראל. כפועל יוצא, קבוצת אוכלוסיית הסטודנטים בישראל, והלומדים למקצועות ההנדסאית בתוכם, נקלו לקשיים כלכליים עצומים. רובם המכריע נאלץ לשוב לגור אצל ההורים ולעצור את הלימודים לתעודת ההנדסאי, כדי להתאושש כלכלית מחודשים נטולי עבודה. וזו היא בעיה קשה במיוחד שיכולה להשפיע על החיים של כל אזרחי מדינת ישראל.

 

מה הסיפור מאחורי תופעת אחרי הקורונה – עלייה בדרישה להנדסאים במשק?

כאשר אין למשק הישראלי, את אותם הצעירים המשכילים שנכנסים לשוק העבודה וממלאים את משימותיהם כראוי, אנו עלולים להימצא במחסור קשה שישפיע על תחומי עיסוק רבים מאוד. אם אתם רוצים להבין מה יקרה אחרי הקורונה – עלייה בדרישה להנדסאים בשוק, חשוב להבין את השפעות הנשירה לטווח הארוך. הנשירה המאסיבית של לומדים לתעודות הנדסאי, בתחומי עניין שונים, מציבה את פלח השוק הזה בבעיה קשה מנשוא. אולי בעת הנוכחית, כאשר כל המשק עסוק בשיקום ובטיפול בבעיות אקוטיות, קשה לראות את השפעה הנשירה על העתיד. אך בשנים הקרובות המחסור בהנדסאים ישפיע על תהליכי פיתוח עירוני, על עולמות הבינוי, על תחומי התעשייה ועוד. להנדסאים יש נגיעה בכל אלמנט מתחומי החיים והם מהווים נדבך בסיסי וחיוני לתפעול תהליכים שונים במשק. תהליך ההכשרה האקדמית של אותם אקדמיים הוא אמנם קצר יחסית (בין שנה לשנתיים, של לימודים), אבל, הכניסה שלהם לשוק העבודה כמו בכל מקצוע אחר היא הדרגתית.

זמן ההכשה וצבירת הניסיון, במיוחד בשנים הראשונות לעיסוק במקצוע, הוא קריטי ולא ניתן לקצר אותו או להתאים אותו לנסיבות המשתנות של משבר הקורונה. ועל כן, חשוב מאוד כבר היום למצוא את הדרכים לשמור על הסטודנטים ללימודי תעודת הנדסאי במסלול הלימודים ולאפשר להם לסיים את חוק לימודיהם, למרות האתגר הכלכלי והקושי ללמוד מרחוק. זו היא משימה לאומית, חברתית וכלכלית, שיכולה במידה מסוימת לעזור לנו לשקם את המשק הישראלי ולהחזיר אותו לצמיחה המעולה, טרם ימי הקורונה המשוגעים.

 

לוקחים אחריות על המקצועות החיוניים למשק הישראלי

בימים שיבואו, אחרי הקורונה, הדרישה להנדסאים תהיה גבוהה במיוחד ויהיה קושי עצום להשלים את הפערים. ולכן, בתי ספר להנדסאים שפועלים ברחבי הארץ, ביחד עם טובי המומחים הישראלים בתחום, פועלים בהווה בצורה אגרסיבית, כדי לשנות את העתיד לבוא. בין שמדובר על ניסיונות למצוא מקורות מימון, להתאים את אופני הלימודים או ליצור מסלולי הכשרה ייעודיים ככל הניתן מבלי לפגוע ברמה המקצועית של הסטודנטים. כל אלו יאפשרו לעוסקים במלאכה להיות סמוכים ובטוחים שמשבר הקורונה לא ימחק לחלוטין ענף פעילות כל כך חשוב למדינת ישראל ולכלכלתה, בעת הרגישה והמורכבת הזו.