לטייל בעיירות וכפרים קסומים בהולנד

לטייל בעיירות וכפרים קסומים בהולנדהאזור של כפרי הדייגים בהולנד הינו חבל ארץ המכונה גם Waterland, ולא בכדי, שכן כמעט מחיצתו הוא מים, ובנוסף, כיוון שהאדמה היבשה גם היא רוויה במי תהום, כך שהאזור אינו מתאים לעבודות חקלאיות. ההולנדים, בהיסטוריה שלהם, לא חוו נחת עם איתני הטבע, וכך גם ביצעו עבודות ייבוש נרחבות של חלקים מחבל ארץ זה – תחילה בעזרת טחנות רוח ששימשו לשאיבת המים, ובתקופות מאוחרות יותר בשיטות שאיבה מתקדמות יותר. התוצאה העומדת לנגד עיננו: נוף נעים ושופע במים, אחו ירק בו רועות פרות בריאות ומחולק לשטחים מיובשים מוקפי תעלות מים.

 

חבל ארץ זה גובל בימת אייזלמיר, שבימים עברו היתה ידוע בתור הים הדרומי – היה זה ים פנימי עם קו חוף ארוך מ-400 קילומטרים, מה שאפשר התפתחות של דייג ומסחר סביבו. בשל גובהו הנמוך של האזור ביחס לפני הים, היה על ההולנדים לפעול להגנת הכפרים בעזרת סוללות וסכרים, שלעתים קרובות נחלשו עד כדי הרס – והביאו לשיטפונות. ניתן לראות שההיסטוריה של המקום רוויה בסיפורים לא פשוטים של מאבק באיתני הטבע, כולל הים והיבשה האדירים – סיפורים שכללו שיטפונות ואסונות, יחד עם סיפורי תושייה וגבורה רבים.

 

בחלקה הראשון של המאה הקודמת נבנה סכר גדול שהפריד בין הים הדרומי לים הצפוני. מדובר היה בפרויקט ארצי בהיקף אדיר, שדרש את התגייסותם של ההולנדים כולם – אולם המאמצים השתלמו לבסוף, לאחר שנמתח סכר בן 32 קילומטרים בים. עקב בניית הסכר, ההולנדים יכולים כיום לשלוט בקלות יחסית על גובה פני המים, מה שפתר את בעיית השיטפונות. נוסף על כך, עקב כך שהפסיקו להיכנס המים המלוחים לימת אייזלמיר, ואילו מי תהום ומי נהרות המשיכו לזרום, הפכה אותה ימה ממלוחה למתוקה – תוך שהיא נחשבת לימה הגדולה של מערב אירופה.

 

ניתן להגיע לכפרים השונים באזור בעזרת תחבורה ציבורית מהעיר אמסטרדם, אולם אם ברצוננו לבקר בכפרים אחדים ולתור את דרכי הכפר הציוריות והצרות, רצוי לשכור רכב ליום אחד או לצאת לסיור מאורגן מהעיר. אפשר לקבל תמונה טובה יחסית של האזור בסיור באורך חצי יום (6-5 שעות).

 

טיול בצפון הולנד

צפון הולנד מכונה "הולנד הקלאסית" ומרוכזים בה הסמלים התרבותיים שמייצגים את הולנד. כל האזור שופע באתרי תיירות ידועים; תוכלו לאתר בו כפרי דייגים, שדות צבעוניים מרהיבים, תחנות רוח, פרות רועות באחו הירוק ושווקי גבינות. לצד האתרים הידועים, אפשר למצוא פינות חמד שאינן עמוסות תיירים, אולם עדיין אטרקטיביות. אם הגעתם לצפון הולנד, רצוי לערוך טיול בכפרי דייגים, לבקר בלפחות אחד משווקי הגבינות, לחוש את שדות הפרחים ולבקר בחנויות הפרחים, לסקור את האזור באופניים ולכלול גם חוויית קניות בעיר הארלם.

 

טיול במרכז הולנד

כולל שני מחוזות: אוטרכט ודרום הולנד (שאינו דרום המדינה דווקא). מחוז זה כולל ערים גדולות כגון האג ורוטרדם, כאשר סביבן יש עיירות וכפרים.

 

טיול במזרח הולנד

אזור זה כולל את מחוזות חלדרלנד – המחוז הגדול ביותר בארץ הולנד, מחוז פלבולנד וחלק ממחוז אופרייסל. חלדרלנד כוללת בה שלוש ערים מרכזיות – ניימכן, ארנהם ואפלדורן, כאשר רוב האטרקציות באזור הן אלו המצויות מחוץ לערים, כגון הפארק הלאומי הגדול של הולנד – דה הוחה ולואה, המוזיאון הפתוח בסמוך לארנהם וכפרי הנופש הידועים של האזור.

 

טיול בדרום הולנד

מרכז העניין התיירותי של דרום הולנד הוא פארק השעשועים מהידועים במערב אירופה, הלוא זהו אפטלינג.

 

>>> המלצות גולשים וכתבות בנושא הולנד

 

>>> המלצות לטיולים נוספים בחו"ל

 

>>> בלוג אתר המלצה

 

>>> חזרה לדף הבית