המדריך המלא: ניתוח פזילה בילדים

מתי עולה הצורך בניתוח פזילה בילדים? מהן ההכנות לקראת הניתוח וכיצד מבוצע הניתוח בפועל? ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שתנועת גלגלי העין נשלטת על ידי שישה שרירים המאפשרים את תנועתם כלפי ימין, שמאל, מעלה ומטה. חולשה או שיתוק של אחד השרירים הללו עלול להוביל לחוסר התאמה בין שתי העיניים באופן שבו כל עין מתמקדת במטרה אחרת.

תופעה זו מכונה בעגה הרפואית Strabismus, ובעברית פזילה. נהוג להבחין בין כמה סוגי פזילה כגון פזילה מולדת או פזילה נרכשת, קבועה או משתנה, אמתית או מדומה, וכן פזילה כלפי מעלה, מטה, כלפי פנים או כלפי חוץ. הפזילה עלולה להוביל להתפתחות עין עצלה, לבעיות בשדה הראיה, אובדן היכולת לראיית עומק, כמו גם להשלכות רגשיות וחברתיות קשות בשל ההיבט האסתטי.

 

ההכנות לקראת הניתוח

הפזילה, על פי רוב, איננה חולפת מאליה, ומצריכה התערבות טיפולית. הטיפול השמרני כולל התאמת משקפיים, סגירת העין הבריאה למשך מספר שעות ביום בעזרת רטייה, או לחלופין טיפות עיניים מטשטשות המוזלפות אל העין התקינה לצורך חיזוק העין העצלה. במידה והטיפולים השמרניים אינם נותנים מענה מספק לפתרון הבעיה, תהייה המלצה על ניתוח לתיקון הפזילה.

מאחר וניתוח פזילה בילדים מבוצע בהרדמה כללית, ההכנות לקראת הניתוח דורשות בדרך כלל התייצבות של הילד והוריו ביום שלפני הניתוח במרפאת העיניים לאשפוז-יום, שם נבדק הילד על ידי הרופא המנתח והרופא המרדים. עם סיום הבדיקות משוחרר הילד לביתו עם הנחיות בנוגע לצום לקראת הניתוח והאשפוז ביום המחרת.

 

המדריך המלא: ניתוח פזילה בילדים

ההליך הניתוחי

ניתוח פזילה בילדים מבוצע, כאמור, בהרדמה מלאה, לפיכך, לכול אורך הניתוח שקוע הילד בתרדמה עמוקה ואינו חש כאב. בסמוך למועד הניתוח מחובר הילד לעירוי שבאמצעותו דרכה מזליף הרופא המרדים חומרי הרגעה, להפחתת תחושת החרדה של הילד. עד להשפעת חומרי ההרדמה, רשאים ההורים לשהות סמוך למיטתו.

סוג הניתוח נקבע מראש בהתאם לסוג הפזילה וגודלה. באופן טכני, ניתן לנתח את עין הפוזלת בלבד, אך במקרים רבים מנותחות שתי העיניים להשגת איזון אופטימלי בין שתיהן. במהלך הניתוח מחזקים את שרירי העין החלשים על ידי קיצורם או מחלישים את שרירי העין החזקים על ידי שינוי מיקום החיבור שלהם לגלגל העין.

תפירת השרירים נעשית עם חוטים המתמוססים מאליהם ללא כול צורך בהסרה חיצונית. אורכו של הניתוח נע בין מחצית השעה לשעה וחצי, שלאחריו מובל הילד לחדר התאוששות. בחלוף מספר שעות נבדק הילד על ידי הרופא המנתח, ובמידה והכול תקין הוא משוחרר לביתו.

 

 

המלצות תפקודיות לתקופת ההחלמה

  • אפשר לצפות בטלוויזיה, לקרוא ספר ולעבוד עם המחשב – לפי נוחות המנותח.
  • מומלץ להרכיב משקפי שמש ביציאה מן הבית
  • אסור לרחוץ בים או בבריכה לפחות כשבועיים לאחר הניתוח מחשש לזיהום.
  • בשבועות שלאחר הניתוח יש להימנע מהרמה של משאות בעלות משקל כבד ופעילות גופנית מאומצת.
  • יש להימנע מחשיפה לאבק ולחול.