המדריך המלא להוצאת אזרחות פוטרוגלית ויתרונותיה

לפני כמה שנים יצאה ממשלת פורטוגל בהחלטה להעניק ליהודים הקלות בקלות אזרחות מקומית. תחילה, היו כאלה שחשבו שהאזרחות תינתן אוטומטית אולם התברר כי יש להגיש בקשה. כלומר, גם מי שעומד בקריטריונים המלאים למעשה לא יקבל אזרחות אם לא יגיש בקשה מפורטת. חשוב לציין כי יתכן שבעתיד הקריטריונים ישתנו ואולי ההקלות ייפסקו. בשלב זה, אפשר עדיין לפנות לרשויות כדי להוציא אזרחות ולקבל דרכון.

איך יודעים האם מגיעה לכם אזרחות

הכלל היסודי לזכאות לקבלת אזרחות בתנאים מקלים – היותכם צאצאים למשפחה של מגורשים יהודים. כלומר, אם לפני כמה מאות שנים משפחתכם נאלצה לעזוב את פורטוגל בשל גירוש היהודים, תוכלו לקבל אזרחות המגיעה לכם.

מכיוון שלא כולם מכירים היטב את ההיסטוריה המשפחתית העתיקה, ניתן לבדוק את הנושא לעומק. למשל, אפשר לפנות למומחים לבניית עצי משפחה והיסטוריה גנאלוגית. ניתן לאתר את שם המשפחה המקורי, שהרבה פעמים מייצג שם המקובל בקהילות יהודיות וותיקה. אם במשפחה דיברו בעבר את שפת הלדינו, ישנם סיכויים גבוהים שמגיעה לכם אזרחות של פורטוגל (או של ספרד).

מי מטפל בהוצאת האזרחות

קבלת אזרחות פורטוגלית עבור יהודים איננה מחייבת לשנות את המגורים, לפורטוגל. זאת בשונה ממהגרים שאינם יהודים, אשר מחויבים בחובת מגורים של לא מעט שנים במדינה לצורך קבלת תושבות זמנית ולאחר מכן אזרחות. על מנת להגיש בקשה בתור צאצאי מגורשים, פונים לעורך דין המתמחה בנושא. עורך הדין פונה לרשויות, מסייע במילוי הבקשה ועמידה בכל הקריטריונים. למשל, הוכחת קשר למדינה, קבלת אישורים מהקהילה היהודית וכדומה.

אזרחות לעומת דרכון מפורטוגל, במה דברים אמורים

כל מי שמקבל אזרחות פורטוגלית נחשב לאזרח שווה זכויות במדינה. קבלת הדרכון היא סוג של אסמכתא לכם שבעל הדרכון הינו אזרח מקומי. אמנם לא כל אזרח חייב להוציא את הדרכון אבל למעשה, אף אחד לא מוותר על כך.

אילו יתרונות מקנה האזרחות הפורטוגלית

האזרחות הפורטוגלית מקנה יתרונות מרובים:

  1. אין צורך לוותר על האזרחות הישראלית או כל אזרחות אחרת.
  2. האזרחות מאושרת ללא התניות. כלומר, לא מדובר על תושבות זמנית אלא על אזרחות לכל החיים.
  3. אין צורך להוכיח שליטה מלאה בשפה המקומית או לעבור מבחנים מפרכים המקובלים במדינות אחרות.
  4. קבלת הדרכון מעניקה למעשה אזרחות אירופאית. כלומר למרות שהאזרחות הינה של ממשלת פורטוגל, היא מוכרת בכל המדינות באירופה.
  5. אפשרות ללימודים בפורטוגל ובאירופה בכלל, בתנאים מיוחדים לבעלי אזרחות. כלומר, לימודים במחירים נמוכים במיוחד, מלגות או אפילו לימודים ללא עלות.
  6. הדרכון מאפשר לטייל בעולם ולהגיע כמעט לכל מדינה ללא שום בעיות, ללא צורך בויזה או עיכובים אחרים.
  7. דרכון מאירופה מאפשר לאנשי עסקים לפתוח עסק או להתרחב כמעט לכל מקום בעולם.
  8. בעזרת האזרחות ניתן לעבוד באין ספור מדינות בעולם, גם באירופה וגם מחוצה לה (לפי הסכמים בין מדינתיים).