הלגונה הכחולה באיסלנד

הלגונה הכחולה באיסלנדהלגונה הכחולה, מהאטרקציות הפופולאריות ביותר באיסלנד, נוצרה ממש במקרה: בשנות ה-1970, תחנת הכוח הגיאותרמית Svartsengi החלה בהזרמה החוצה של מים עשירים במלח, סיליקה ואצות, שיחד הפכו לסידן. הבריכה שנוצרה הפכה לאטרקציה בקרב המקומיים כשגילו שמימיה מקלים על בעיות עור, ובעיקר פסוריאזיס. כיום פועלת בלגונה ספא וקליניקה גדולה המושכים אליהם תיירים כל שנה. המקום מאפשר יציבות כלכלית לאזור.

אחד מפלאי העולם

הלגונה מושכת אליה אלפים של מבקרים מדי שנה; היא מוקפת נופים קסומים, ידועה ביכולות הריפוי שלה ונחשבת לאתר ספא גיאותרמי מהמובילים על כדור הארץ. הלגונה משתרעת על פני שטח של 5,000 מ"ר ומשרה רוגע, יופי, בריאות ופינוק, ולא פלא שרבים נשבים בקסמה במהירות. מדובר אמנם באגם מלאכותי, אך טובל בנוף פראי ובגווני טורקיז עזים. צבעים ייחודיים אלו נוצרו עקב עושר המינראלים שבמים. 6 מיליון ליטרים היא כמות המים הגיאותרמיים המתחדשת מדי 40 שעות בלגונה. המים, בעלי טמפרטורה של כ-39 מעלות, ידועים בהשפעתם החיובית והמיטיבה על העור.

הלגונה הכחולה – כיצד נוצרה?

הלגונה נוצרה עקב פעילותה של תחנת הכוח הגיאותרמית Svartsengi שהוקמה בשנת 1978. התחנה מוזנת ממעיינות חמים תת קרקעיים המכילים אמנם מים מתוקים, אך אף יותר מי ים עשירים במינראלים ואצות. הנעת הטורבינות ליצירת חשמל הצריכה הזרמת מים על פני שדה הלבה במקום, מה שהביא יצירת הבריכה המלאכותית. תושבי האזור הגיעו לטבילה בבריכה ומצאו כי מלבד ההנאה שהיא מסיבה, היא גם מקלה על בעיות עור. עם השני, הורחב אתר הלגונה ושודרג, וספא הוקם במקום, ששמו הלך והתפרסם ברחבי העולם.

 

הלגונה היא מהאטרקציות הפופולאריות והמיוחדות ביותר באי האיסלנדי. המבקרים במקום נהנים מטבילה נעימה ורוגעת במי ים גיאותרמיים הידועים בזכות השפעתם המיטיבה על העור. הספא הוא אמנם מעשה ידי אדם ובכך הוא שונה בתכלית מיתר האטרקציות במדינה, מעשה ידיו של הטבע העצום, אולם הנוף מרהיב, האוויר צלול והמים עשירים במינראלים מלוחים – מה שהופך את המקום לאחד מאתרי הספא המבוקשים בעולם, כאשר יותר מ-400 אלפי מבקרים מגיעים אליו מדי שנה. מתחם הרחצה מתפרש על פני 5,000 מ"ר ומכיל 6 מיליוני ליטר של מי ים גיאותרמיים המתחדשים מדי 40 שעות. ניתן להזמין במקום טיפולי ספא איכותיים ומפנקים.

 

המים החמים שבלגונה הכחולה עתירי מינראלים כגון גופרית וסיליקה, הצובעים את המים בצבע כחול-ירוק מהמם. המים המגיעים ללגונה נשאבים מחללים הנמצאים בעומק 2,000 מתחת לפני השטח, ואילו הקיטור המופק מחום המים מנוצל כאנרגיה על ידי תחנת הכוח הקרובה. טמפרטורת המים הממוצעת של מי הלגונה היא כ-40 מעלות.

 

המיוחד בלגונה

המייחד את הלגונה הכחולה שבאיסלנד מאתרי ספא אחרים בעולם היא הניגודים הרבים שבה; מחד, מדובר באגם מלאכותי ומאידך, היא נמצאת בינות לנופים עוצרי נשימה – סלעי לבה וגבעות שחורות הכוללות גם שטחים של ירוק כאן ושם. ניגודי הטמפרטורה גם הם מייחדים את המקום. נסו לדמיין את עצמכם טובלים במים החמים כאשר האוויר סביבכם קר עד כדי אפס מעלות, והאדים מרחפים מעל המים. אלו ניגודים המתקיימים בספא איכותי בעל סגולות מרפא, מה שהופך את הלגונה הכחולה לכה אטרקטיבית על ידי תיירים מרחבי העולם.

 

למרות שיש ישראלים המרבים להשוות בין הלגונה הכחולה שבאיסלנד לבין ים המלח, הרי שמדובר בשני אתרי שונים לחלוטין ובעלי ייחודיות שונה.