הלבנת הון

ראשית, נסביר במה מדובר – הלבנת הון הינה פעולה בכסף או רכוש שמקורו בפשיעה. המטרה העיקרית היא הסתרה או טשטוש של מקור הכסף, מיקומו הנוכחי וזהותם של בעלי הזכויות בו. בישראל קיים חוק איסון הלבנת הון שנועד להבטיח כי לא יתאפשר שימוש בכסף שהוצא ממחזור כספי על מנת לממן עסקאות פליליות ועברייניות נוספות. מדובר בכל פעילות פיננסית לא חוקית.

 

על פי החוק העוסק בשלוש עבירות מרכזיות – על שתיים מהן ייקבע עונש מאסר בפועל של עד כשבע שנים, ועל השלישית ייקבע עונש מאסר בפועל של עד כעשר שנים.

 

על הייצוג המשפטי בתיקי הלבנת הון

העניין הוא, שלא תמיד מדובר בפשע. בשנים האחרונות החלו בנקים בכל העולם להחיל מדיניות של מניעת והקטנת סיכונים, ובכל מקרה בו יש מעט ספק לקיום הלבנת הון הם יעדיפו לא לקבל או לא להעביר כספים כלל, עד שיתקבלו הסברים ומסמכים המפרטים את מקור הכסף ומטרתו. במקרים רבים הבנקים יעדיפו אפילו לסגור את חשבון הבנק ולא להתעסק עם כספים מהסוג הזה. כאן נכנסים לתמונה עורכי הדין המכירים מקרוב את עולם הבנקאות, ומטרתם להוכיח את חפותו של האדם וכי כוונותיו טהורות;

 

  • רכוש – עורכי הדין ייצגו לקוחות שהרשויות מנסות להחרים את רכושם בישראל או בחו"ל, במקרים בהם ישנו חשד למעורבות בהלבנת הון.

  • חילוט רכוש – במקרים אחרים, מבקשת המדינה לחלט (כלומר לקחת מתוך הסכם או חוק) רכוש של אדם החשוד בהלבנת הון, מכיוון שלטענת המדינה הרכוש הושג בשל ביצוע עבירות.

  • שחרור מהקפאה – ייצוג של לקוחות שחשבונות הבנק שלהם הוקפאו מסיבות אלו ואחרות.

  • עיצום כספי – ייצוג וליווי של לקוחות שהוטל עליהם עיצום כספי. מדובר בקנס הנקבע ומחושב בהתאם להיקף ההפרה על פי בית המשפט, נסיבותיה של ההפרה ונסיבותיו האישיות של הנאשם.

 

אז מה עושים?

עוד לפני שמגישים כתב אישום נגד אדם החשוד בעבירות של הלבנת הון קוראים לו לחקירה במשרדי רשות המסים או במשטרה. חשוב לזכור כי זכותו הבסיסית של אדם להפגש עם עורך דין העוסק בתחום של הסדר חובות לבנקים ומכיר מקרוב את כל דרכי ההתנהלות מולם. פגישה עם עורך דין היא חשובה מאין כמותה, בכדי לשמור על זכויותיו של הנחקר או העצור, על מנת למנוע פער ביחסי הכוחות מול הגורמים החוקרים ומעל לכל, בכדי למזער עד כדי מניעה טעויות שונות שיוכלו לגבות מחיר גבוה יותר בעתיד ולהביא לתוצאות הפוכות מהרצוי.

 

בכדי למצוא את עורך הדין הטוב ביותר במקרה הצורך, מומלץ לבצע סקר שוק מהיר ולהיעזר בהמלצות וביקורות של לקוחות עבר. אתם תופתעו לראות עד כמה הרשת מלאה בעורכי דין שכאלו, וכמובן בביקורות וההמלצות עליהם שבעלי ניסיון טרחו להעלות על הכתב. כך, תוכלו להבטיח לעצמכם הצלחה מלאה וחזרה מהירה לשגרה.