כך תכינו את עצמכם לגיבוש חובלים באופן מושלם

גדלתם על אהבת ארץ ישראל? כל החברים שלכם ביחידות קרביות וסיירות? מאז ומעולם הייתם מאוהבים בים וידעתם שתהיו חובלים? במאמר זה נספק לכם את ההמלצה הטובה ביותר להכנה לגיבוש חובלים. הבה נתחיל..

קורס חובלים – כמה מילים...

חובלים הוא אחד המסלולים המוכרים והיוקרתיים ביותר של צה"ל. כאן מדובר על קורס קצינים התנדבותי המתקיים במסגרת ביה"ד חיל הים ובסיומו יקבל הבוגר דרגת סגן, רישיון שייט, סיכת חובל ותואר אקדמאי ויתחייב לחתום על חמש שנות קבע. קורס זה מוכר כאחד הקורסים הקשוחים ביותר בצה"ל ורבים משווים אותו אל קורס טייס. מדי שנה, אלפי מועמדים מנסים להתקבל אל קורס זה, כמאתיים צוערים מתחילים אותו וכשישים יסיימו אותו. בקורס זה הכשרת הלוחמים תתחיל משלב הגיוס. המגמות בו הן אלקטרוניקה, שיט ומכונה והמטרה של הקורס היא להכשיר את הבוגרים לתפקידים שונים בצוללות ובספינות הטילים של חיל הים ולפיקוד.

חשוב לדעת

ההכשרה אורכת שנתיים ו – 4 חודשים ובמהלכה תידרשו לעבור טירונות רובאי 03, סדרת ים של 3 חודשים, הכשרת חי"ר וימאות. בהתאם למה שידוע בקורס חובלים האחרון אשר הסתיימים בספטמבר 2019, הצוערים רצו יותר מ- 1500 ק"מ במצטבר (וקרוב לוודאי שיותר) והיו צריכים להתחייב ל- 3 שעות תרגולי שחייה בים.  תנאי הקבלה אל קורס חובלים הם פרופיל מינימלי של 82, קב"א מינימלי של 53 ויותר, דפ"ר מינימלי של 60 , יום מיון הכולל מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים, גיבוש של ארבעה ימים המוגדר כמיון קדם צבאי ומיון פיזי של קורס חובלים. באם עמדתם בתנאי הקבלה ועברתם את מיון חובלים תוכלו לגשת לגיבוש חובלים. כלומר, המטרה הראשונה היא לעמוד בתנאי הקבלה הבסיסיים ואילו המטרה השנייה היא להכין את עצמכם אל גיבוש חובלים.

מה הולך להיות בגיבוש חובלים?

ארבעה ימים של הכל מהכל. ביום הראשון תקבלו ציוד, תציגו אישורים רפואיים, תירשמו לכל מה שצריך, תקבלו פנקס עם חומר לימודי וזאת בהתאם למגמות הקורס, תתפצלו לקבוצות, תעלו על מדים ותתחילו בחלק המעשי של הגיבוש. במהלך הימים שלאחר מכן תחוו תרגילים שונים, כמו למשל 'סירת ההקאות', משימות למידה, דינאמיקה והתנהלות חברתית, ספרינטים, תרגילי אלונקה,משימות קבוצתיות בים וביבשה. המשימות אמנם משתנות מגיבוש אחד לשני, אך המטרה היא אותה מטרה: בניית פרופיל ראשוני לגביכם, הערכת היכולות שלכם, בדיקה האם יש לכם יכולות פיקודיות, לימודיות ומשימות מאתגרות שונות בהיבט הפיזי והמנטאלי.

אז איך מתכוננים?

נרשמים לקורס אשר מבטיח הכנה מקיפה לגיבוש חובלים. חשוב שתוודאו שהקורס אליו אתם נרשמים מוצע על ידי גוף שמכיר את כל הדרישות בגיבושים השונים של צה"ל, דבר אשר כולל את גיבוש קורס חובלים. בנוסף, וודאו שהקורס כולל קבוצת כושר קרבי באיזור המגורים שלכם, אימונים המדמים את מה שתיתקלו בו בגיבוש עצמו, בניית תכנית אימונים בהתאמה אישית, צוות מאמני כושר בעלי ניסיון, הכשרה מקיפה ודרגת לוחם ביחידות המובחרות של צה"ל וכמובן יחס אישי והבטחה שאם תתמידו ותיצמדו להוראות תגיעו לכושר הנדרש לגיבוש חובלים. בהצלחה!