הכירו את פארק תמנע

הכירו את פארק תמנעפארק תמנע מציע למבקרים 25 מסלולי הליכה עם שלטים נוחים וברורים.

מרבית המסלולים קצרים (בין 20 ל-60 דקות הליכה) המתאימים לכלל בני המשפחה; חלק מהמסלולים מתאימים למיטיבי לכת.

בכניסה לפארק תוכלו לקבל הסבר ומפה על המסלולים המוצעים.

 

מסלולי ההליכה יאפשרו לכם לבקר באתרי הפארק הידועים, לרבות הפטרייה המפורסמת ועמודי שלמה. תוכלו לבקר בקניון הפרצופים ולהתבונן בתופעות הגיאולוגיות שנחצבו בסלע. גם גבעת בורג ומק ציורי הסלע והמרכבות נמצאים בחלק ממסלולים אלו. תוכלו לסיים את המסלול בישיבה רוגעת לצד האגם, או אולי דווקא בלגימת תה צמחים איכותי.

 

במרכז המבקרים שבכניסה לפארק תמנע תוכלו לקבל מידע נוסף אודות המסלולים, קושי, אורך והמלצות נוספות מצוות הפארק.

 

בפארק תוכלו ליהנות משפע פעילויות ואטרקציות המתאימות למשפחה כולה. הביקור שלכם בפארק יכול להיות רגוע, אתגרי או איפשהו ביניהם. בחרו בין מסלולי טיול בדרגות שונות של קושי, מסלולי רכיבה אתגרית על אופניים, אתרי נוף ייחודיים, מיצג מולטימדיה המסביר על תהליך ייצור הנחושת, אגם מלאכותי עם מגרשי משחק ופינות ישיבה מוצלות ומילוי בקבוקים בחול צבעוני.

 

במרכז העמק האדום שבשולי הערבה משתרע לו פארק תמנע על פני שישים קילומטרים רבועיים. הפארק הוא בקעת תמנע – בקעה המוקפת הרים תלולים. חלק מתצורות הסלע הן הפטרייה, הקשת ועמודי שלמה.

 

תהליך ההיווצרות של בקעת תמנע החל לפני כשבעים מיליוני שנים (ימי הקרטיקון הזכורים לטובה), עם התרוממותו של הר תמנע. ההתרוממות עודדה הרמה של שכבות גיר ואבן חול שכיסו את ההר. כך נסדקו שכבור גיר קשה בכיפת ההר ואפשרו למי גשמים לחדור דרך הסדקים ולסחוף שכבות חול שמתחת לגיר. כך נוצר מכתש תמנע – בתהליך המזכיר את תהליך היווצרותם של מכתשי הנגב.

 

לעומת מכתשי הנגב. מכתש זה מנוקז על-ידי שני נחלים: נחל נחושתן מדרום ונחל תמנע מצפון. הנחלים מעניקים למכתש את מבנה ה"פרסה" שלו. הסלעים הקדומים שבבקעה בונים את הר תמנע – כגון סלע גרניט וסלעים מגמתיים. לאחר ההיווצרות, חדר לתוך סלעים אלו חומר מותך שיצר עורקים בצבעים ירוק ואדום. ישנו סיפור גיאולוגי שלום, ארוך ומעניין, אותו תוכלו לקרוא במאמרים שונים העוסקים בגיאולוגיה שבנגב. למעשה, הנגב הוא אחד האזורים הגיאולוגיים המרתקים ביותר בעולם כולו – בין השאר בין הקרבה שלו לשבר הסורי-אפריקאי, שבאזורו מתרחשות תופעות גיאולוגיות מעניינות ביותר.

 

עוד בפארק, תוכלו לחזות במספר גדול של נקודות ארכיאולוגיות הקשורות בהפקת הנחושת שהחלה באזור לפני אלפי שנים. במקום זה נמצא מכרה הנחושת הקדום ביותר בעולם. מכרה גדול במיוחד לכרייה והפקה של נחושת הוקדם במקום בין המאות ה-12 וה-14 לפני הספירה (ימי הפרעונים).

 

נוסף על כל האמור, מציע הפארק חוויות מעניינות שכבר הוזכרו לעיל במאמר זה, כדוגמת: אגם מלאכותי בו ניתן לשוט בהנאה רבה, מרכז מבקרים עם מיצג מולטימדיה מלמד ומעשיר, ציורי קיר עתיקים ועוד.

 

הסיור בפארק נעשה לאורך כבישים שנסללו במיוחד לטובת הנאתם ונוחותם של המטיילים, וכוללים יציאות חטופות לצפייה מקרב במקומות היפים.

 

הפארק ממוקדם בלב הערבה הדרומית ומציע חוויה גיאוגרפית והיסטורית ונוף קדום.

אל תפספסו את מיצג המולטימדיה החדשני שיפגיש אתכם עם העולם המצרי העתיק ותהליכים מרתקים של הפקת נחושת מימי קדם. מסלולי הטיול באתר עוברים דרך הח'אן, האגם, עמודי שלמה, ציורי סלע עתיקים, הקשתות והפטרייה. ניתן גם ליהנות מסיורי לילה לאור ירח – בתיאום מראש. השתתפות בחלק מהאירועים מחייבת תשלום נוסף.