החזיקו מטף בבית! זה עניין של חיים ומוות!!!

החזיקו מטף בביתתרחיש של שריפה בדירה הוא תרחיש איום הנכלל בסרטי אימה שהיינו מעדיפים שיישארו סרט ולא יהפכו למציאות. חלקנו שמעו סיפורים של אנשים קרובים או רחוקים או אודות שריפות שפרצו בבתים פרטיים – לעתים עקב רשלנות ולעתים בשוגג – ללא אשמים. כולנו מייחלים שלא להיקלע למצב זוועתי שכזה, במהלכו משתוללת אש פרועה בבית והורסת חלקים נרחבים ממה שבנינו במשך שנים. איננו מעוניינים שרכושנו – גדול כקטן – יהפוך לאפר ואבק.

מה לעשות על מנת להתגונן בפני שריפה בבית?

קיימות דרכים שונות למגן את ביתנו בפני שריפות. המודעות אינה תמיד קיימת באופן מספק ולעתים החוק אינו מתערב בנעשה בדירות פרטיות בתחום זה של מניעה ומיגון בפני אש; במקומות ציבוריים, לעומת זאת, ציוד כיבוי אש הוא חובה וחלק ממערך המיגון והביטחון על-פי חוקי מדינה.

תוכלו למצוא ברשת האינטרנט חברות שונות העוסקות בשיווק ציוד כיבוי אש ביתי. באם אתם קוראים מאמר זה בכדי למצוא חברה אמינה בתחום, ראוי שתבחרו בחברה המשווקת ציוד מתקדם, מתקינה את הציוד ומענידה שירותי תמיכה, תפעול ותיקון במידת הצורך.

מה זה הציוד הזה וכיצד משתמשים בו?

לא מספיק לרכוש מטף כיבוי אש בבית, שכן הימצאות של אחד כזה בבית אינה פותרת את בעיית הדליקה. יש ללמוד להשתמש בציוד נכונה ולהכיר את התפעול שלו לעומק כדי שבמצב חירום, חלילה, לא נהיה במצב שאנחנו איננו מסוגלים לתפעל אותו. במקום לקרוא את הוראות ההפעלה במצב חירום, ראוי ללמוד לתפעל את הציוד בעת שגרה, על מנת שנוכל לתפעלו גם בעת חירום. חובה, אם כך, להכיר את המטף שלכם היטב – ממש כשם שכדאי להכיר את אופן השימוש בערכת עזרה ראשונה, לכל מקרה שלא יהיה.

האש נמצאת בשימוש האדם כמעט מאז ומתמיד, כאשר מדי יום עושה האדם שימוש באש – במישרין או בעקיפין – אם מדובר על בישול ארוחה, בעירת מנוע הרכב ועוד. האש מלווה את האדם גם בימים המודרניים בהם אנו חיים.

השימוש באש כולל גם סכנות שונות, כגון כוויה ושריפה. כל שנה מתרחשות דליקות בישראל, בעיקר עקב תנאי היובש והחום השוררים בעונת הקיץ הלוהטת. מלבד שריפות בחוץ, מתרחשות גם שריפות ביתיות כל שנה – במספר בלתי מבוטל.

מוצרי בטיחות וחובה להגנה בפני שריפות ביתיות

ישנן כמה מערכות זיהוי שכדאי להכיר – לטובת התראה וכיבוי של שריפות בדירה

מטף ידני – אין היום תקן המחייב משקי בתים להחזיק מטפה ביתי, אולם במרחב ציבורי, מסעדה, בית קפה, קניון, מתנ"ס ועוד, קיים תקן מחמיר לגבי זה. מטף ביתי מאפשר פיתרון מעולה להגנה פני דליקות. חסרונו של מטפה זה הוא הגודל הגדול וכי הוא מתאים לשלב ההצלה הראשוני בלבד. מטף מאפשר לנו לעכב את התפשטות האש ואולי להציל חלק מהציוד (ובני אנוש). אולם חובה להזעיק את כוחות כיבוי האש על-מנת שיספקו סיוע יעיל יותר כנגד התפשטות האש ולמען כיבויה.

 

מטף אוטומטי

מדובר בשיטת כיבוי שריפות ביתית היעילה מכולם. מטף זה כולל מערכת רגישה לזיהוי עשן, שמחוברת למנגנון הפעלה אוטומטי. החיסרון של מערכת זו היא מקרים אפשריים של התרעות שווא, לדוגמה – מסיר לוהט ששרף מעט מזון בעת בישול; עם זאת, מדובר במערכת בעלת יעילות מוכחת ושימוש בטוח.

 

זרנוק לכיבוי שרפות

כלי עוצמתי המאפשר הזרמת כמויות גדולות של מים לטובת כיבוי הדליקה. מדובר בכלי השימושי ביותר והראשוני ביותר המשמש משאיות כיבוי אש. יש להתקין נכונה את הזרנוק ולשם כך להסתייע באיש מקצוע שייעץ לכם כיצד לעשות את העניין על הצד הטוב ביותר.

 

 

נושאים נוספים באתר "המלצה" שאולי יעניינו אתכם:

 

אבטחה וחקירות

 

פרסום עסקים חינם

 

טיפים לעסקים

 

פרסום עסקים

 

המלצות טיולים בארץ

 

מתכונים מאת השף הפשוט קובי פרידמן