הגידול בתיירות הנכנסת לאוקראינה

אוקראינה הפכה בשנים האחרונות ליעד מועדף על ישראלים רבים. זה החל בכך שבשנת 2011 בוטלה ויזת הכניסה ואפשרה לתייר הישראלי לבקר במדינה בקלות ובפשטות. טיסות לקייב הפכו מאז לעניין שבשגרה, וניתן לזקוף זאת במידה רבה גם לישראלים וליהודים הפוקדים את הקבר של רבי נחמן בעיר אומן בכל שנה. וודאי שזוהי לא הסיבה היחידה לעלות על טיסות לאוקראינה, אך הפנינה התיירותית, המסורתית והדתית הזאת בהחלט קורצת לישראלים רבים. מעבר למתחם הקבר באומן, העיר קייב שזורה באטרקציות נוספות וכך גם ערים נוספות במדינה.  

 

מתחם קבר הרבי נחמן

רבי נחמן הוא אחד מהרבנים המפורסמים בתולדות היהדות. בצוואתו הוא הבטיח להוציא ממלתעות הגיהינום את מי שיעלו לקבר שלו ויתרמו לצדקה. ישראלים רבים אכן שומעים לדבריו, ובפרט בזמן ראש השנה. לא רק ישראלים באופן ספציפי, אלא גם יהודים רבים ממדינות אחרות בעולם. כמות המגיעים להתארח במתחם הקבר של רבי נחמן גדלה בכל שנה, ומהווה פקטור חשוב בהשפעה על מספר האנשים המזמינים טיסות לקייב וכך על כל התיירות הנכנסת למדינה. מעבר לכך ובכל הקשור להיסטוריה יהודית, בקייב נמצא גיא "באבי יאר" שבו נרצחו אינספור יהודים במסגרת השואה וכולל בין היתר גם אנדרטה גדולה לזכרם.

 

ביקור תיירותי בקייב

קייב, בתור עיר בירה אירופית והעיר הגדולה במדינה, מציעה אטרקציות ונקודות עניין רבות עבור כל התיירים. בתור עיר נוצרית יש בה קתדרלות מפוארות כמו קתדרלת סופיה הקדושה וקתדרלת הקדוש ולדימיר, מנזרים אורתודוקסיים כגון לאוורת קייב-פצ'רסק ומנזר סנט מייקל הגדול. נקודות עניין נוספות כוללות את ארמון מארינסקי המלכותי שבפארק מארינסקי המוריק והגדול ושערי הזהב המשוחזרים של העיר. מעבר לכך ניתן למצוא מתחמי מוזיאונים, מערות קבורה ואת כיכר העצמאות – הכיכר המרכזית והשוקקת של העיר, הכוללת מזרקות, בתי קפה ודוכנים רבים והופכת בסופי השבוע למדרחוב צבעוני ורחב.

 

ביקור תיירותי באודסה

עיר הנמל האוקראינית מהווה מוקד תיירותי גדול נוסף אחרי קייב. היא כוללת קהילה יהודית גדולה יחסית ובעבר התגורר בה בין היתר גם חיים נחמן ביאליק. בין המוקדים התיירותיים שמושכים תשומת לב בעיר ניתן למצוא את הקטקומבות שמתחתיה, את הנמל השוקק של העיר, מוזיאונים רבים בתחומי אמנות, תרבות והיסטוריה, מספר שווקים גדולים וצבעוניים כגון שוק פריבוז, מדרגות פוטיומקין המפורסמות ובית האופרה והבלט. אוקראינה היא בהחלט לא רק אומן וקייב, ומומלץ לבקר גם באודסה ובמוקדי תיירות נוספים כגון קרקוב ודניפרו.  

 

עתיד התיירות במדינה

מגמת הגידול בתיירות הנכנסת לאוקראינה צפויה להמשיך לעלות גם בשנים הקרובות, ובוודאי בקרב התיירים הישראלים שממשיכים לפקוד את הקבר של רבי נחמן בכל שנה - ועוד יותר בחודש תשרי. טיסות לקייב יוצאות מנתב"ג לעיתים קרובות ולא קשה למצוא כרטיסים. הטיסה מישראל לאוקראינה קצרה יחסית והשעה בשתי המדינות לרוב זהה לחלוטין. בעקבות החורף הקר, מומלץ לבקר בעונת הקיץ או בעונות המעבר.