במה עוזרות סדנאות לצעירים

הילדים והנוער מתמודדים עם הרבה מאוד אתגרים בחייהם. זוהי תקופה של שינויים אישיים וחלק מהאתגרים הם מהתחום האישי; חלקם אתגרים אוניברסליים וחלקם גם נוגעים לאתגרים שלנו כחברה. בהזדמנות זו ניתן גם לציין כי חלקם של האתגרים אשר הם צפויים לפגוש בחייהם אינם ידועים לנו ברגע זה. מה שבטוח זה שנרצה להכין את הדור הצעיר בצורה הטובה ביותר לאתגרים אשר עומדים בפניהם, ואלו אשר יעמדו בפניהם בעתיד.

 

סדנאות לצעירים

 

תפקידה של מערכת החינוך הוא להקנות לילדים את הידע ואת המסגרת הערכית אשר תאפשר להם להשתלב בחברה בצורה הטובה ביותר. אך לא כל התשובות נמצאות בלימודי מקצועות הליבה ושאר מקצועות הלימוד. מערכת החינוך אינה יכולה להסתפק אך ורק בהקניית ידע לדור הצעיר; עלייה גם לבנות את עולמם הערכי באמצעות הטמעת ערכים חיוביים אשר יעזרו להם בחייהם האישיים וגם לחברה, המורכבת מאוסף של פרטים, בכללותה.

 

מה שלא נעשה עכשיו עם הילדים והנוער, יהיה קשה מאוד לתקן אחר כך. לכן כבר מגיל צעיר חשוב לנו לבנות את עולם הערכים הנכון ולתת לדור הצעיר כלים לחיים. את זה ניתן לעשות באמצעות סדנאות לצעירים. הסדנאות אשר יכולות להתקיים במסגרת בתי הספר, או במסגרות חינוכיות אחרות, יכולות לסייע לצעירים בדרכים רבות. הן מרחיבות אופקים; מאירות עיניים; מאפשרות נקודות מבט חדשות ועמוקות יותר ויש בהן כלים של ממש אשר יעזרו ויעניקו תועלת רבה לכל המשתתפים.

 

אלו הן אינן סדנאות לנוער אשר ילמדו את הנוער כיצד לנגן על גיטרה או כיצד לייצר בעצמם סבונים ריחניים. יתכן שהסדנאות ישתמשו באמצעים אלו לצורך בניית המסגרת, אך המטרה של סדנאות לנוער היא להטמיע בהם כלים חשובים לחיים. למשל יתכן שהסדנה לנוער תשתמש בפעילות מסוימת בעלת מאפיינים של יצירה. אך המטרה היא אינה אובייקט היצירה אלא הכלים הנרכשים בדרך.

 

לצורך העניין אלו הם יכולים להיות ערכים של שיתוף פעולה, דבר שהוא בהחלט חשוב בחיים. אפשר להסביר לדור הצעיר את החשיבות של שיתוף הפעולה והם בוודאי יהנהנו בהסכמה. אך האם הם באמת יטמיעו בנפשם את שיתוף הפעולה או יחזרו להתנהל באוטומט ולא ימצאו את האיזון בין הצורך האישי לבין הצורך הקבוצתי? סדנאות לנוער מתמודדות עם הנושא בגישה שונה לגמרי. הסדנאות משתמשות בחוויה אשר מביאה את הנוער למסקנות ותובנות, אפילו אם רק בתת המודע, לגבי החשיבות של שיתוף הפעולה.

 

נושא שיתוף הפעולה הוא רק דוגמה אחת לכלים אשר הסדנאות יכולות לתרום, אך מדובר בהרבה מעבר לנקודה זו. הסדנאות יכולות לתת לנוער תחושה של מסוגלות אישית. הן יכולות לגרום לכל אחד להאמין בעצמו, גם אם יש לו צורת מחשבה שונה וייחודית. הן יכולות להעניק לנוער כלים של תקשורת נכונה, הכוללת הקשבה והבנה של הזולת. אלו הם הדברים הבסיסיים ביותר של תכונות המנהיגות.

 

 

המאמר בחסות סוכנות דיגיטל STG