ביטוח חקלאי

ביטוח חקלאי, יש דבר כזה?

בשבועות האחרונים ישנם דיווחים על מחסור חמור של פלפלים בחנויות ובשווקים המקומיים. משרד החקלאות אף התריע על ירידה באספקת הפלפלים וקפיצה במחיר של הפלפלים המגיעים לחנויות. הכותרות צעקו כי אנחנו נמצאים במצב חירום וכי המשק החקלאי צפוי לקרוס. האמת מורכבת יותר.

 

בואו נתחיל מהתחלה, ארץ ישראל היא ארץ של חקלאות וגידולים. מהרגע שעלינו לארץ אחרי הקמת המדינה אנחנו לא מפסיקים לשתול והאדמה העשירה והטובה מצמיחה ירקות ופירות עם מיטב התוצרת הישראלית. זה לא אומר שלא היה קשה פה, בעבר החקלאים היו צריכים להלחם במלריה מיתושים, בניית סכרים וניתוב מחדש של מקורות מים. מאז עברו מים רבים בירדן או ליתר דיוק רובם נשאבו לטובת השקיית הגידולים ומאז יש לנו פטנטנים ייחודים לחקלאות, טרקטורים, מחרשות, מקצרות ומזרעות. כיום המשפט בזעת אפיך תאכל לחם פחות רלוונטי כמו שהוא היה בעבר אבל עדיין ענף החקלאות נתקל בקשיים.

 

פלפלים אוהבים מים

שינויים בענף החקלאות

כיום ישראל היא מעצמה בתחום החקלאות. למרות שטחה הקטן והעובדה שהאזורים הטובים לחקלאות, מישור החוף, נתפס לטובת מגורים ונוסיף לכך שחצי מהמדינה מוגדרת כמדברית, מפליא עד מאוד לראות איך ישראל מגדלת גידולים רבים גם לתושבי ישראל ואף מייצאת ירקות ופרות רבים לעולם. בנוסף לכך ישראל מפתחת גידולים חדשים כל שנה ושנה. כיום חקלאי יכול להעזר בעובדים זרים שיעזרו לו עם הגידולים משלב השתילה ועד הקצירה בנוסף למכשור הנדסי.

אך לצערנו לא הכל ורד.

קשיים ופגיעה בגידולים החקלאיים

החקלאים מתמודדים עם קשיים רבים, הם נתקלים בגניבות של מכשור חקלאי הגורמים להפסדי עתק בעלות של מיליונים, הם מתמודדים עם עלות העובדים הזרים, עלות לא מעטה. בדרום, החקלאים נלחמים עם שריפות יזומות מצד החמאס, אבל במיוחד החקלאים מתמודדים עם שינויים במזג האוויר והבצורות.

 

מים מתוקים

בצורות ומחסור במים

מחסור המים בישראל הורגש בכל הארץ בשנים האחרונות. התושבים נאלצו לחסוך במים והממשלה הורידה אט אט את מכסות המים לחקלאים. הורדת המכסות פגעה משמעותית ביכולת לגדל גידולים איכותיים ולאורך זמן. המחסור בפלפלים שחווינו בתקופה האחרונה היא תוצאה של מחסור במים באזור הערבה, הערבה בניגוד לאזורים אחרים לא קיבלה מספיק גשם בחורף האחרון למרות שהשנה ירדו גשמים רבים בשאר האזורים בארץ.

 

נוסף על פגיעה בגידולים, ישנה פגיעה משמעותית לחקלאים עצמם אשר לעיתים לא יכולים לאבד את האדמה או לראות את הגידולים שלהם מתייבשים בגלל מחסור במים מתוקים. במצב כזה כמו שבעל עסק רוכש ביטוח עסק לחברה או למפעל שלו, החקלאי יכול לפנות לשמאי מטעם הממשלה כדי לקבל פיצויים במצב של פגיעה ממזג האוויר מסופות ברד שפגעו בגידולים ועד הכרזה על שנת בצורת.

 

חברות ביטוח מציעות כיום ביטוח חקלאי אשר נותן מענה כאשר גונבים ציוד חקלאי או בעלי חיים ואף מפצים במצב של פגיעה של מזיקים או מזג אוויר קיצוני. בישראל, למרות הקשיים הרבים החקלאים לא לבד והם צריכים לזכור שלמרות שהם מגדלים גידולים באזורים מרוחקים מישובים עירוניים, חשוב שהם ידעו שיש להם למי לפנות כשהפרנסה שלהם נפגעת.