ביג דאטה

ביג דאטה – למצוא מחט בערמה של שחת

זה נשמע מוזר, הרי איך יכול להיות שמשטרה, שב"כ או כל גורם אחר, יכולים לאתר אנשים שהם אינם מחבלים או פושעים, עוד לפני שהם יצאו ועשו פיגוע, עוד לפני שהם חשבו על זה, רק על בסיס פוסטים באינטרנט. יש לא מעט הסבורים שמדובר בשיטה בעייתית שכן היא גורמת למעצר של אנשים שלא עשו שום דבר, מצד שני, צריך לומר שזה הפחית באופן משמעותי את הפיגועים ובשיטה הזאת, נהוג להשתמש במקומות שונים בעולם לצורך מניעת פשעים.

 

כל זה לא יכול היה לקרות ללא שימוש במערכות ביג דאטה. בשביל להסביר את הקשר והחשיבות של מערכות אלו, אנחנו נחזור לדוגמא שלנו ונבין אותה לעומק, ואז יהיה לנו הרבה יותר קל להסביר ולהבין.

 

כיצד מנטרלים אירוע לפני שהוא קרה

נניח שאדם מסוים מעלה פוסט שיש בו ביטויים מסוימים, ביטויים שמוכרים לרשויות כמתסיסים ומסיתים. אלו ביטויים ששימשו בעבר כדלק בעירה לאירועים ביטחוניים או אחרים. ברגע שהמערכת מתעדת ומאתרת ביטויים שכאלה, היא מצליחה לאתר את הפוסטים בהם הביטויים מופיעים, וכך אפשר להגיע אל מי שכותב את הפוסט ולעצור אותו, עוד לפני שהוא יצא לבצע את אותו אירוע שלילי.

 

ייתכן מאוד שאין לו כוונה לעשות את האירוע וייתכן שהיתה לו כוונה. את כל זה אפשר לדעת באמצעות חקירות שנערכות לאחר מכן, מולו. אך כעת, לפחות, עצרו אותו מהאפשרות בכלל להגיע לסיטואציה בה הוא יכול לבצע את האירוע ללא חשש, ומבלי שהמערכת והרשויות ידעו עליו.

 

כיצד מערכות ביג דאטה יכולות לעזור במקרים כאלה

כאמור, כל התהליך יכול להתבצע באמצעות מערכות ביג דאטה אשר מאפשרות לנו לאחסן מידע רב במקום אחד, לקטלג אותו בצורות שונות ולבנות אלגוריתמים אשר מאפשרים לנו לאתר את המידע שאנחנו מחפשים באמצעות מילות ביטוי או באמצעים אחרים.

 

כך למשל, נבנית מערכת שמסוגלת לאחסן כמות פוסטים גדולה שמגיעה מרשתות חברתיות, ובכל פעם שמילים מסוימות מופיעות באותם פוסטים, המערכת מתריעה על כך ואז אנחנו יכולים לשלוף את אותו פוסט, לבדוק מי עומד מאחוריו ולהתחיל בתהליכים שונים.

 

מערכות ביג דאטה עובדות במספר כיוונים, מצד אחד הן גם מקבלות את כל המידע שנכנס לארגון או למערכת, הן גם שומרות ומאחסנות אותו, והן גם מאפשרות לנו לקטלג אותו כך שיהיה לנו נוח ופשוט למצוא את כל מה שאנחנו מחפשים. הקטלוג נעשה על פי כללים שאנחנו קובעים, וכן על פי תעדוף. התעדוף מאפשר לנו לעבוד בצורה הרבה יותר מסודרת ונוחה עם המידע שעומד לרשותנו.