חשיבות בחירת מוצרי חשמל חסכוניים

חשיבות בחירת מוצרי חשמל חסכונייםכשאתם עומדים לבחור מוצרי חשמל לבית הרי שזוהי הבחירה בעלת החשיבות הגדולה ביותר מבחינה כספית אך באותה מידה גם מבחינה פונקציונלית ועיצובית. ההתלבטות הגדולה היא כמובן לגבי המוצרים בהם כדאי לבחור ולגבי הפרמטרים החיוניים ביותר מבחינתנו לרכישתם. אז כן, רכישת מוצרי חשמל יכולה להיות חוויה מהנה אך באותה מידה גם מלאת שאלות. אם נחליט שהפרמטר המוביל מבחינתנו הוא החסכון, הרי שבהחלט כדאי לבדוק את חשיבותו.

פרמטרים לבחירת מוצר חשמלי

רובנו מגיעים לחנות או לאתר האינטרנט ממנו אנו מתכוונים לרכוש את מוצר החשמל כמעט מבלי ידע מוקדם על מה בעצם אנחנו מחפשים. כן אנחנו יודעים מה התקציב שלנו. יש לנו טעם מסויים ולכן רוב הסיכויים שנבחר בעיצוב כזה או אחר, או לחילופין בצבע כזה או אחר. אנחנו גם יודעים את המידות שאליהם נדאג להתאים את המוצר החשמלי, כמו לדוגמה מקרר או מדיח כלים ולחילופין מכונת כביסה או מייבש כביסה.

 

קחו לדוגמה מקרר, כשבאים לרכוש מקרר ישנם מספר פרמטרים חשובים, שלפעמים אנשים נוטים לשכוח מהם כמו נוחות השימוש, קלות הפירוק וההרכבה של החלקים הפנימיים, כמות שטחי האחסון המחיר ועוד. הסוג הנפוץ ביותר הוא בעל מקפיא עליון, אחריו מקפיא תחתון ולבסוף מקפיא צדדי (לרוב, משמאל).  ואכן ההבדל הגדול בין המקררים השונים הוא לרוב מיקומו של תא ההקפאה שלהם. כאשר היתרונות העיקריים של מקפיא עליון נמצאים בעובדה שהוא מגיע במגוון גדול של מידות וזול יחסית בהשוואה ליתר הסוגים, ואילו חסרונו  מתבטא בעובדה שהגישה לתא הקירור שלו פחות נוחה, ולכן הוא אולי מתאים יותר למי שעושה שימוש גובר במקפיא. ואילו יתרונות המקפיא התחתון טמונים בקיבולת הגדולה שלו בדרך כלל, ובכך שהגישה לתא הקירור בו נוחה יותר. לעומת זאת מקרר עם תא קירור צדדי הוא בעל יתרון המתבטא בעובדה שניתן למקם אותו בנישה בה אין גישה נוחה לפתיחת דלת בנוסף, הוא בעל קיבולת גדולה יחסית גם בתא ההקפאה ומאפשר גישה נוחה הן לתא ההקפאה והן לתא הקירור. אולם חסרונו הוא מחירו הגבוה יחסית לשאר הסוגים.

 

איך נדע אם המוצר הוא אכן חסכוני בחשמל

בדומה למזגן ולמכונת הכביסה, גם מקרר נחשב לצרכן חשמל כבד, ולכן ישנה חשיבה גבוהה לדירוג האנרגטי שלו. את הדירוג האנרגטי תמצאו כתוב במפרט הטכני של המקרר, כשהדירוג החסכוני ביותר הוא דירוג A, והפחות חסכוני הוא  G.

ואכן כל מכשיר חשמלי שעליו חלות התקנות אותן קבע המשרד לאנרגיה והמים, חייב להציג בעת שהוא משווק את תווית אנרגיה שלן במקום בולט לעין. בתווית זו יש לכלול מידע בסיסי על מאפייני המכשיר, על צריכת האנרגיה שלו, ועל הדירוג האנרגטי שלו.

 

האות A מציינת עבור המכשיר החשמלי רמה גובהה של יעילות וחסכון, ואילו האות G מציינת את הגבול התחתון המותר מבחינת היעילות האנרגטית, הווה אומר את צריכת החשמל המרבית המותרת.

 

הדירוג האנרגטי של המוצר מאפשר להשוות בין דגמים שונים של המכשירים החשמליים, וגם אותו תוכלו לשלב בשיקולי הקנייה שלכם. כי בחישוב מצטבר של צריכת החשמל לאורך חיי המכשירים, מכשיר זול יכול לעלות לכם מאוד ביוקר כשתסתכלו על אופן צריכת החשמל שלו. בנוסף, בחירת מכשיר חשמלי יעיל יותר, תורמת לטווח הארוך גם לשמירה על איכות הסביבה.

 

לכן בבואנו לבחור מוצר חשמל, מומלץ לעשות סקר שוק רחב, ולאו דווקא להחליט לפי המוצר הזול ביותר, אלא עדיף לרכוש מוצר שנוכל להנות ממנו לאורך שנים רבות.