בדיקת NIPT

אחת הבדיקות החשובות ביותר שנערכת בזמן ההיריון, היא בדיקת מי שפיר. בדיקה זו מטרתה לאבחן האם לעובר יש פגם כרומוזומלי, מהסוג שעלול לגרום לו למשל להתמודד עם תסמונת דאון. מלבד בדיקה זו נהוג לבצע בזמן ההיריון, בדיקות נוספות אשר מטרתן לגלות האם יש לעובר תסמונות או מחלות מסוגים שונים.

 

במהלך השנים נוסו כלים ושיטות שונות במטרה לייצר בדיקות חלופיות, זאת על מנת להקל על האישה שנמצאת בתהליך הריון. בדיקת מי שפיר כידוע, היא בדיקה לא פשוטה אשר דורשת מהאישה מספר ימי מנוחה בסיומה. אך מאחר ומדובר בסוג של בדיקת חובה, כמו בדיקות טרום לידה אחרות, הרי שעם כל הקושי, אף אישה לא מוכנה לוותר עליה, יתרה מזו, אף רופא לא מוכן להציע לאישה לוותר עליה.

 

 

פתרון לכך אפשר למצוא בבדיקת NIPT. בדיקה יחסית חדשה בתחום של בדיקות טרום לידה. מדובר על בדיקת דם פשוטה אשר בעזרתה אפשר לבדוק האם יש פגמים מסוימים בהתפתחות העובר, בין היתר, אפשר דרך בדיקה זו לבדוק האם יש לו תסמונת דאון או מחלות אחרות.

 

צריך לומר שבאמצעות בדיקת NIPT, אפשר לערוך מגוון רחב של בדיקות אשר בעבר היה צורך לעשות בצורה הרבה יותר מסורבלת וקשה, כולל מה שמכונה התבחין המשולש, קרי סקירת מערכות, שקיפות עורפית וחלבון עוברי.

 

ההבדל בין בדיקת NIPT לבדיקות אחרות הוא בכך, עצם זה שמדובר בבדיקת דם, זה מאפשר לנו לבסס אותה על זיהוי מקטעי DNA אשר מקורם בשלייה של העובר. כלומר באמצעות בדיקת דם פשוטה, אפשר להגיע לרמת וודאות של קרוב ל-100 אחוז. זה הרבה יותר פשוט, הרבה יותר נוח, ובוודאי הרבה יותר נעים מאשר דיקור מי שפיר, אז מחייב את האישה לא לזוז ולא לבצע פעילויות שונות במשך יומיים-שלושה אחרי הבדיקה.

תמיד עדיף לבחור בדיקה לא פולשנית

לא מעט נשים חוששות מפני בדיקת NIPT, מאחר ומרבית הרופאים, הן בקופת חולים והן רופאים אחרים, ממליצים על הבדיקות הקלאסיות של דיקור מי שפיר ובדיקות פולשניות באופן כללי. אך כפי שאנחנו יכולים להבין, בדיקות פולשניות הן הרבה יותר בעייתיות מאשר בדיקות רגילות, בוודאי מאשר בדיקות דם אשר נהוג לבצע על בסיס קבוע.

 

אם אותה בדיקת דם יכולה לתת לנו תוצאה הרבה יותר מדויקת, ברמת דיוק קרוב ל-100 אחוז, הרי שאין שום סיבה שנמשיך לעשות בדיקות בסגנון הישן, גם אם הם מדובר בבדיקות קלאסיות שמרבית הרופאים עדיין מאמינים בהן.

 

חשוב לזכור, אותן בדיקות קלאסיות מבוססות על סטטיסטיקה ופחות על התוצאה עצמה, זאת בבמן שבדיקות דם מתבססות על DNA, ואין דבר שיכול להשפיע על התוצאה יותר מזה. לכן רצוי לעשות בדיקת NIPT, היא גם הרבה יותר פשוטה, נוחה וכאמור, היא גם הרבה יותר מהימנה.