בדיקות באמצעות טכנולוגיה מתקדמת

הרופאים מסייעים לנו לשמור על הבריאות לא רק באמצעות המרשם הנכון, אלא גם בעזרת שימוש בטכנולוגיה הנכונה שמסייעת להם לבצע את האבחון הנכון ולעזור למטופל. בדיקת אולטרסאונד FNA, למשל, היא אחת הטכנולוגיות המאפשרות לרופאים לבדוק קשריות בבלוטת התריס כדי להכין למטופל את הטיפול הטוב ביותר עבורו.

 

בדיקות באמצעות טכנולוגיה מתקדמת

מהי בדיקת קשריות בבלוטת התריס ומי מבצע אותה?

בלוטת התריס היא בלוטה אנדוקרינית הממוקמת באזור הצוואר, ונמצאת מתחת לפיקת הגרון. הקשריות המצויות בבלוטת התריס נפוצות למדיי, ובדרך כלל אינן מפריעות לתפקוד התקין של הגוף. עם זאת, ישנם כמה מקרים שבהם נשלח המטופל לביצוע בדיקת קשריות בבלוטת התריס:

  • הבדיקה מתבצעת כדי לשלול מחלה ממארת (כ-5% מהמקרים).
  • מצבים שבהם יש פעילות יתר של בלוטת התריס.
  • הקשריות גדולות יתר על המידה, וגודלן בא לידי ביטוי במראה החיצוני.
  • מופעל לחת על איברים סמוכים (קנה הנשימה).

בסיום הבדיקה יכולות להתקבל שש תשובות המסווגות לפי מספרים: 1 – אין אבחנה (במרבית המקרים יחזרו על האבחון), 2 – גידול שפיר (מבצעים אולטרסאונד לבדיקת המשך), 3 ו-4 – אין תשובה חד משמעית (15%-30% שמדובר בגידול ממאיר), 5 – קיים חשד לגידול, 6 – קיימת ממאירות.

 

הטיפול בקשריות

הטיפול בקשריות מתבצע בהתאם לאבחון שמתקבל. לדוגמה, אם מגלים בבדיקה שמדובר בקשריות שפירות, ממשיכים בביצוע מעקב במסגרת בדיקה גופנית ובדיקת על-שמע. אם מתגלה כי הקשריות גורמות להפרשת יתר של הורמונים, הטיפול שייקבע עשוי להיות תרופתי, ניתוח או שימוש ביוד רדיו אקטיבי. ולבסוף, כאשר מדובר בקשריות סרטניות, מסירים את הגידול הסרטני בשלב הראשוני, ולאחר מכן מתקבל ההחלטה לגבי המשך טיפול, בהתאם למצבו של המטופל.

 

איך מבצעים אולטרסאונד FNA?

בדיקת אולטרסאונד FNA (Fine Needle Aspoiration) מתבצעת בעזרת מחט זעירה ועדינה המוחדרת לצווארו של האדם. את הבדיקה מבצעים בשכיבה, כאשר ראשו של המטופל מוטה לאחור. המחט עצמה מוחדרת לעומק של כ-3 סנטימטרים, ומבלוטת התריס נשאבים תאים אשר מאפשרים לבצע בדיקה ציטולוגית ולגלות אם הגידול הוא ממאיר או שפיר. מדובר בבדיקה קצרה שאורכת כרבע שעה, ואין צורך להתכונן אליה במיוחד או להיות בצום.

 

חשוב לבדוק מי מבצע את הבדיקה

כאשר עומדים לבצע בדיקת אולטרסאונד FNA רוצים להיות בטוחים שהרופא המבצע אותה הוא רופא מיומנן ומוסמך. אם אתם מחפשים מרפאה מקצועית, הכירו את המרפאה של ד"ר איריס יעיש המתמחה ברפואה פנימית ובאנדוקרינולוגיה. במרפאה של ד"ר יעיש כל המטופלים מקבלים יחס אישי ויכולים לקבל את כל המידע הדרוש על אופן הבדיקה.