אילוף כלבים

אילוף כלביםאנשים המגדלים כלבים עשויים לגלות שהכלב שלהם הפך לתוקפן. היעדר אילוף כלבים עבור כלבים תוקפניים עלול להסב סכנה לא רק לכם ולבני משפחתכם, אלא אף לזרים שאינכם מכירים. כאמור, כלב תוקפני עשוי לתקוף גם כלבים אחרים בעת היציאה עמם לטיול.

 

כלב תוקפן הוא כלב לא מאולף וישנן סיבות רבות לתוקפנות שלו. בעלים שאינם מיומנים יתקשו בזיהוי הסיבה העיקרית לתוקפנות הכלב. בסיוע אילוף כלבים מקצועי תאותר הבעיה והכלב יוכל להפוך להיות רגוע וידידותי יותר.

 

אינכם מצליחים להבין מדוע כלבכם נובח בתוקפנות כלפי כלבים מאותו מין? ובכן, הסיבה היא שכלב יתקוף את בן מינו בלבד. מדובר בתוקפנות המתבטאת כבר בגיל צעיר; אילוף כלבים כבר בחודשי חייו הראשונים של הכלב ימנע תוקפות בשנות בגרותו. אילוף כלבים הוא בעלי חשיבות רבה כבר בגילו הצעיר של הכלב, בדומה לחינוכו של ילד בשנותיו הראשונות: ככל שיזכה לחינוך טוב יותר – כך יגדל להיות אדם איכותי יותר.

 

כלב – במה הוא שונה מאדם?

מרגע היוולדם, כלבים מתנהגים במובנים רבים כתינוקות שנולדו זה עתה: הם ישמיעו קולות יבבה בעת תחושת רעב – וגם אם הם ממתינים לעשות צרכיהם; באופן דומה – אם לא יקבלו אהבה בדמות תשומת לב, ליטופים חיבוקים – הם יהפכו להיות מעיקים ואף תוקפניים (בדומה לבני אנוש) – שהרי גם תינוק הגדל ללא אהבה ותשומת לב מספקת יהפוך להיות ילד בעייתי ולא ממושמע בגן הילדים ואף מעבר לכך. אם הכלב עובד אילוף הוא לא יסבול מתסמינים אלו ואף יהיה כלב חביב על סביבתו.

 

חלק מהתרומה של תכנית איכותית לאילוף כלבים היא חשיפתם לכלבים אחרים עוד בזמן היותם גורים. באופן זה מזהים הקטנטנים שהם אינם לבד בעולמם וכי ישנם כלבים נוספים כמותם. לאחר אילוף הם יכולים לצאת אל העולם ולפגוש כלבים אחרים מבלי "להתחרפן". אילוף כלבים מאפשר לכלב יכולות מרשימות כמו הפגנת סובלנות כלפי כלבים אחרים ואף ילדים סקרניים המבקשים ללטפם.

 

דברים חשובים נוספים על אילוף כלבים

אם הכלב שלכם נובח יותר מדיי או תוקפני, כדאי לכם ללמוד יותר על האפשרות של אילוף כלבים. לא מדובר על המלצה בלבד, אלא על צורך חיובי אמיתי עבור הכלב שלכם ועבורכם, כמובן. צריך לבחור במרכז אילוף כלבים מקצועי עם התמחות בתחום של כלבים נבחניים ותוקפניים.

 

באילוף מתקדם ניתן להתחיל לאחר שהכלב עבר את שלב האילוף הבסיסי בהצלחה. אילוף מתקדם – מטרתו לחדד יכולות קיימות של הכלב והוספת יכולות נוספות – הכל בהתאמה לאופי הכלב ולמטרות בעליו.

 

כדי להגיע לתוצאות חיוביות, נדרש ידע מספק באילוף כלבים; על כן רצוי להכיר מאלפת או מאלף כלבים מומחה. אדם זה יסביר וידריך אודות דרכים נכונות להתנהלות עם גור הכלבים וילמד כיצד להימנע מהרגלים רעים ומגונים. עם התבססותו והתבגרותו של הגור, ניתן להמשיך לשלב האילוף.

 

אילוף כלבים מקצועי מתאפשר בשתי דרכים עיקריות, כאשר דרך אחת היא הכנסת הכלב לפנימייה בה יחונך ויאולף על פי דרישות בעליו ודרך שנייה היא לימוד קורס אילוף כלבים לבעלים, כאשר הן הכלב והן בעליו עובדים יחדיו ובשיתוף פעולה, ובסיוע מאמנים מקצועיים הבעלים לומדים לאלף את הכלב בשיתוף פעולה עמו. הדרך השנייה יוצרת קרבה רבה בין הכלב לבעליו, כמו גם שיתוף פעולה והרמוניה ביניהם, מה שמאפשר אילוף איכותי ויעיל יותר.

 

על משמעת ועל מוטיבציה

בעוד שאילוף בסיסי מלמד את הכלב לבצע פקודות בסיסיות, הרי שבאילוף מתקדם רוב העבודה תתמקד במישור הפסיכולוגי, תוך הגברת רמת המוטיבציה והמשמעת של הכלב בביצוע פעולות.