איך מקבלים החזר מס?

לכל שכיר במשק הישראלי המשלם מס הכנסה ישנה אפשרות לקבל החזרי מס לשכירים ממס הכנסה.

ישנה מה שנקרא מדרגות מס על הכנסתכם בתור שכירים כאשר סכום זה נגבה מכם באופן אוטומטי דרך תלוש השכר החודשי שלכם. כשכירים, אין לכם שליטה על כך והסכום מקוזז על ידי הנהלת החשבונות בחברה בה אתם מועסקים.

כמה מס הכנסה אני משלם?

בתלוש השכר אתם תוכלו לראות מהי מדרגת המס שלכם ובנוסף תוכלו גם לראות את מס ההכנסה אותה אתם משלמים. זהו סכום קבוע בדרך כלל במידה והשכר הינו קבוע. אלו מבינכם העובדים שעות נוספת או משמרות בשכר משתנה כנראה שישלמו סכומים שונים כל חודש בהתאם לגובה השכר.

למה בעצם מגיע לי החזר ממס הכנסה?

ישנם פרמטרים רבים לקבלת החזר מס החל מ- החזרים על ביטוח חיים של המשכנתא, תואר ראשון, מקום מגורים, הפסקת עבודה ופיטורים ואל רק חלק קטן מהסיבות עליהם תוכלו לקבל החזרים בסוף שנה.

עם זאת, אחת הסיבות המרכזיות בגינן ניתן לקבל החזרי מס הכנסה הם עקב הפער שנוצר בחישוב של ההכנסה המשוערת שלכם לבין סכום ההכנסה הכוללת בפועל. ישנם שינויים בגובה השכר, בין אם קיבלתם העלאה או יש צמצום במקום העבודה אשר גורם לשינוי בגובה המס אשר עליכם לשלם.

אילו פערים נוצרים בשכר?

ישנם פערים נוספים הנוצרים עקב חופשות מחלה או הפסקת עבודה בה העובד השכיר מבלה זמן לא מבוטל בבית ללא הכנסה. במצב זה יש השפעה ישירה לתקרת המס ההכנסה השנתית המצטברת ובדרך כלל במצבים אלו נוצר פער גדול בו נגבה משכיר יותר מס ממה שהיה חייב לשלם בפועל.

לצערנו הרב, מס הכנסה לא מחזיר את ההפרשים באופן אוטומטי ועליכם כשכירים להגיש בקשה פורמלית לרשויות המס על מנת לקבל חזרה את המגיע לכם.

סיבות נוספות לקבלת החזרי מס הכנסה

כפי שציינו, ישנם סיבות רבות לקבלת החזרים כספיים מרשויות המס. במידה ואתם מעוניינים לבדוק את זכאותכם לקבלת החזרי מס אתם תוכלו להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום כמו רואה חשבון או יועץ מס המתעסק בתחום זה על בסיס יום יומי.

למרות זאת, ישנם טפסים רבים אותם עליכם להמציא להם על מנת שיוכלו להגיש אותם למס הכנסה ולכן במידה ואין לכם את הזמן או הרצון להתעסק עם איסוף ניירת של ששת השנים האחרונות ממעסיקים, בנקים וכדומה, אולי עדיף לכם לפנות לחברה העוסקת בהחזרי מס.

חברות אלו מתמחות בתחום ובדרך כלל אוספים עבורכם את הניירת הדרושה, ממלאת עבורכם את הטפסים הדרושים ומגידים לכם את הבקשה למס הכנסה, כל שעליכם לעשות הוא להמתין לכסף שנכנס לחשבון הבנק שלכם.