איך לקנות דירה חדשה מקבלן?

במציאות שבה מחירי הנדל"ן לא מפסיקים לעלות כבר יותר מ-10 שנים, ואפילו דירות קטנות יחסית בפריפריה כבר עולות יותר ממיליון ש"ח, כל מי שרוצה לקנות בית חייב להקדיש תשומת לב רבה לבחירה. לפניכם מספר טיפים יקרי ערך כדי שתוכלו לפעול בחוכמה בשוק מאתגר זה.

רק קבלנים מוכרים

הדבר החשוב ביותר לבחון כשרוכשים דירה מקבלן הוא את איכות ואמינות הקבלן. אף אחד לא רוצה לגלות שבניין שהקמתו אמורה להסתיים במועד מסוים עדיין לא מוכן לאכלוס, או גרוע מכך, שהפרויקט שבו רכש דירה כלל לא מתחיל להיבנות. גם מצב שבו הובטחו לנו דברים מסוימים אבל ישנם פערים בין הדירה על הנייר לבין הדירה בשטח הוא כמובן לא רצוי - ועל כן מומלץ לעבוד אך ורק עם חברות ותיקות ובעלות שם שמקפידות לשמר את המוניטין שלהן כמו גינדי השקעות (ראו כאן).

בדיקת זכאות לבנות בשטח

גם כשקונים דירה חדשה מחברה גדולה כמו גינדי השקעות, ובוודאי שכשקונים מקבלן פחות מוכר, כדאי לבדוק את נסח הטאבו. עלותו של נסח היא בסך הכל 10 ש"ח, ניתן לשלוף אותו בקלות ומהירות מאתר האינטרנט של משרד המשפטים - וקריאתו תעזור לכם לצאת לדרך בראש שקט אחרי שווידאתם שאכן ניתן לבנות בשטח שבו אתם רוכשים את דירת חלומותיכם.

זיכרון דברים

חשוב לזכור שזיכרון דברים הוא חוזה מחייב לכל דבר, ועל כן לא כדאי לחתום עליו ללא קבלת ייעוץ משפטי. אמנם באופן טבעי שכירת שירותיו של עורך דין מייקרת מעט את עלות העסקה, אבל כשדובר על עסקה של שני מיליון ש"ח, או אפילו "רק" מיליון אחד, לא כדאי לסכן סכום כסף כה גבוה ולהתנהל ללא עורך דין. בפרט חשוב שזיכרון הדברים יכלול התחייבות מפורשת של הקבלן להחזיר לכם את הפיקדון אם צצות בעיות או אם חזרתם בכם מכוונתכם לרכוש את הדירה (תוך זמן סביר, שגם הוא צריך להיות מצוין בזיכרון הדברים).

מה צפוי לקרות סביבכם?

אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר באיכות החיים הוא הסביבה. אם למשל הקבלן מבטיח לכם שבמרחק 2 דקות הליכה מהבית שלכם יוקם פארק, זוהי בהחלט בשורה משמחת אבל כדאי לבדוק גם מול הרשות המקומית האם אכן כך יהיה. באופן כללי מומלץ לבחון מהן תוכניות הפיתוח העתידיות בסביבת הבניין שבו אתם רוכשים דירה - כמובן שלא תוכלו לדעת בוודאות מה יקרה בעוד 10 שנים, אבל אם כבר עכשיו ישנה מחשבה על הקמת מגדל בדיוק מול החלון של הדירה שבה אתם חושקים, כדאי לחשוב פעמיים. בנוסף רצוי לבדוק את אפשרויות התחבורה באזור שבו אתם קונים דירה, ואם יש לכם ילדים קטנים או שהמשפחה צפויה להתרחב בעתיד הנראה לעין, גם את איכות מערכת החינוך.

דגשים מיוחדים לקניית דירה בפרויקט התחדשות עירונית

אחת האופציות הנפוצות ביותר בערים מסוימות היא רכישת דירה מקבלן בפרויקט התחדשות עירונית, בין אם במתכונת של פינוי-בינוי ובין אם במתכונת של הוספת קומות על בניין קיים. אם החברה שמבצעת את הפרויקט היא חברה גדולה ומיומנת כמו גינדי השקעות, תוכלו לרכוש דירה בפרויקט בראש שקט, אבל אם מדובר ביזם אלמוני, חשוב לקחת בחשבון שפרויקטים מסוג זה נתקלים לעתים קרובות בקשיי מימון שעלולים לעכב את מימושם ואף להוריד לטמיון את האפשרות.

תשומת לב מלאה למפרט הטכני

מומלץ בחום לבחון היטב גם את המפרט הטכני של הדירה, ולהתעקש להבין מה פירוש כל סעיף בו. אפשר גם להתמקח עם הקבלן לגבי רמת המפרט ולקבל מערכת מיזוג אוויר טובה יותר, מטבח איכותי יותר, ריצוף משובח יותר וכו'.