איך להחליף חיתול לבייבי בצורה נכונה?

החלפת חיתול היא פעולה פחות טריוויאלית מכפי שנהוג לחשוב ויש כמה שלבים שעליהם חשוב להקפיד אם רוצים לעשות אותה כמו שצריך. אז מאיפה מתחילים וממה נזהרים? הנה המדריך המלא

 

הורים צעירים לילד ראשון מגלים מהר מאוד שהחוויה שונה מכפי שהם חשבו. לא משנה מה עבר לכם בראש בחדר הלידה, סביר להניח שאחרי כמה שבועות כבר תמצאו את עצמכם מתמודדים עם הפתעות בלתי צפויות. אחת ההפתעות הללו קשורה לנושא של החלפת חיתולים.

 

בפועל, החלפת חיתול היא פעולה הרבה פחות טריוויאלית ומובנת מאליה מכפי שנהוג לחשוב. מי שאין לו ילדים אולי רואה בזה משהו שגרתי, אך כיום כבר ברור שמדובר בנושא רגיש ובעל משמעות בריאותית ופיזיולוגית. בין היתר, החלפה לא נכונה של החיתול עלולה לגרום לגירוי בעור של הילד ואף לנזקים למערכת הרבייה. לפיכך, הפתרון הוא לאמץ כללים נכונים להחלפת חיתול ולוודא שכל השלבים נעשים כהלכה.

 

שלב ראשון: בחירת מגבונים

בחירת מגבונים שמכילים ויטמינים ומסייעים לעור התינוק תעשה עבורכם את רוב העבודה הקשה. אם אתם יודעים שיש לכם על מי לסמוך, סביר להניח שלא תחששו להחליף לתינוק חיתול גם באמצע מקום סואן או פתוח. בנוסף, ודאו שאתם יוצאים מהבית עם קרמים למניעת תפרחת חיתולים ועם כל הציוד הנדרש להתמודדות עם צרכים שונים.

 

מבחינה טכנית, בשלב הראשון אתם רק צריכים להיפטר מהחיתול הישן ולנקות את האזור. במידה ואתם נמצאים בבית, מומלץ מאוד לשטוף את האזור עם מים חמימים ולשפר עוד יותר את ההתנגדות לחיכוך חומרים לא רצויים עם העור. לחילופין, מי שנמצא בחוץ יכול כאמור להפוך את המגבונים לחברים הכי טובים שלו ושל התינוק.

 

שלב שני: החתלה

בשלב השני של ההחתלה אתם אמורים למקם את החיתול באופן שמכסה כמה שיותר שטח. ודאו שאתם מקפידים על הנחיות יצרני החיתולים ובדקו האם יש סימונים מיוחדים שדורשים את תשומת הלב שלכם.

רוב החיתולים מגיעים עם כנפיים קטנות שנפתחות ונדבקות חזרה. ודאו שהכנפיים נצמדות לחיתול אך שמרו על אוורור מסוים. בדקו האם החיתול צמוד היטב לגוף התינוק, הלבישו מעליו חזרה את הבגדים והסתכלו גם מבחוץ בשביל לראות ששום חלק לא נשאר חשוף.

 

שלב בונוס: חיזוק הקשר

האמת היא שהחלפת חיתולים היא הזדמנות מעולה לחזק את הקשר האישי עם הילד. כל עוד תשמרו על סבלנות והתינוק לא יתנגד, תראו כיצד תהליך ההחלפה מתקצר ואפילו הופך להיות מהנה.

 

נסו לשלב בתהליך החלפת החיתול דיבור עם הילד, שירה או משחק. תנו לילד צעצוע שיעסיק אותו בזמן שאתם מנקים עבורו את הגוף ואל תשכחו לשטוף היטב את הידיים. זכרו שרוב המחלות עוברות באופן ויראלי, לכן שטיפת ידיים במים עם סבון היא כלי חיוני להיגיינה בריאה.